Wielkość waloryzacji emerytur, źródło fot.: pixabay
Autor Kasper Starużyk - 29 Maja 2019

Wreszcie wzrosną Wasze emerytury! Po miesiącach czekania poznaliśmy kwoty

Minister Elżbieta Rafalska podała o ile wzrosną emerytury. Waloryzacja dotyczy przyszłorocznych rent i emerytur. Poziom waloryzacji osiągnie w przyszłym roku 3,24%, znaczy że o tyle wzrosną emerytury od kwoty bazowej, jaką emeryci i renciści otrzymują obecnie.

Szefowa MRPiPS przyznała także, że jest zwolennikiem waloryzacji kwotowo-procentowej. 

Od marca świadczenia emerytalno-renotowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86% - informuje Business Insider. Waloryzacja jest to podnoszenie emerytur po analiznie cen, a także przy uwzględnieniu poziomu inflacji. Z racji tego, że inflacja po długiej stagnacji zaczęła rosnąć w ostatnich miesiącach, to możemy spodziewać się także wyższych waloryzacji. Podwyżki dotyczą wszystkich rządowych programów świadczeń, także dla rolników i służb mundurowych. PAP podał informację, że łączny koszt podwyżek, to 7,9 mld zł.

Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, ale także renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1100 zł. Wcześniej najniższe świadczenie było w wysokości 1029,80 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy podniosła się z 772,35 zł do 825 zł. Wzrosty w skkali miesiąca są więc całkiem spore, bo świadczeniobiorcy mogą liczyć na kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej. 

Jaki podatek od emerytury za 2018? Co się zmieniłoJaki podatek od emerytury za 2018? Co się zmieniłoCzytaj dalej

Wysokość rent i emerytur

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy spowodowana wypadkiem lub chorobą, która nawiedziła poszkodowanego z powodów zawodowych jak i wypadkowa renta rodzinna jest obecnie na poziomie 1320 zł. Z kolei najniższa renta przyznawana z powodu częściowej niezdolności do pracy w związku z kalectwem lub chorobą zawodową to kwota poniżej tysiąca złotych, a dokładniej 990 zł.

Jeżeli chodzi zaś o przeciętną rentę z tytułu niezdolności do pracy, jaką nabywa się z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to według szacunków Ministerstwa wzrośnie ona prawie o 50 zł  z kwoty 1732,21 zł do 1781,75 zł. Renta rodzinna uplasuje się za to na poziomie 2054,99 zł podczas gdy obecnie nie przekracza dwóch tysięcy złotych (1997,85 zł). 

4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News