Wielkopolska liczy straty. W niektórych przypadkach do kosza pójdzie nawet 70% zbiorów
Autor Przemysław Terlecki - 12 Lipca 2019

Wielkopolska: Nawet 70% strat w zbiorach w wyniku suszy

Wielkopolska Izba Rolnicza nie ma dobrych wieści. Jak się okazuje, w wyniku suszy doszło do ogromnych strat w zbiorach. Nawet 70% z nich przepadło. Sytuacja jest poważna, a w niektórych przypadkach pogarsza ją słaba gleba, na której rosną plony.

Wielkopolska Izba Rolnicza podała właśnie zdecydowanie niewesołe informacje. Jak się okazuje, straty w zbiorach w Wielkopolsce są spore. W wypadku kończących się żniw rzepaku ozimego w zależności od jakości gleby straty wynoszą natomiast od 20% do nawet 50%. Zgodnie z danymi WIR, w niektórych wypadkach mowa nawet o stratach na poziomie 70%, jeśli gleba była słaba. Średnie straty na lepszych podłożach to natomiast 30% do 40%.

Co do pozostałych zbóż, to - według naszych biur powiatowych - straty mogą sięgnąć nawet 70 proc., w zależności od tego, jaka to jest gleba. To jest główny czynnik, który poza suszą decyduje o plonach - podaje Andrzej Przepióra z Izby.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

Wielkopolska liczy straty, 89 gmin liczy szkody wywołane przez suszę

Do wojewody wielkopolskiego zgłosiło się 89 gmin, które zapowiedziały rozpoczęcie szacowania strat spowodowanych suszą rolniczą. Ostatnie dni jednak dają nadzieję rolnikom na to, że straty nie będą aż tak ogromne, jak wyglądało to jeszcze na początku lipca. Rekordowo upalny czerwiec przyniósł bowiem ogromne zniszczenia na polach, ale ostatnie chłodne i deszczowe dni mogą trochę zmienić na polach uprawnych Wielkopolski. Jak powiedział dla portalu Interia Przepióra, deszcze i chłodniejsze dni mogą mieć dobry wpływ na kukurydzę oraz pszenicę.

One mogą nieco wpłynąć na te zboża, które najpóźniej schodzą z pola, czyli np. na pszenicę. Na pewno mogą pomóc kukurydzy - spodziewamy się, że straty w kukurydzy też będą poważne, ale opady mają szansę zmienić sytuację - ocenia członek Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Jakie wynagrodzenie za urlop? Znaj swoje prawaJakie wynagrodzenie za urlop? Znaj swoje prawaCzytaj dalej

Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca się z apelem do ministra

W związku z fatalną sytuacją na polach prezes WIR, Piotr Walkowski, napisał list do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ten w piśmie podkreślił, że oplakana sytuacja rolnictwa w Wielkopolsce powodowana jest niekorzystnymi warunkami panującymi już od początku wiosny. Jak alarmuje Walkowski, mowa nie tylko o stratach w zbożach, ale także wśród roślin i warzyw.

Zły stan większości upraw to także efekt innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które od początku wiosny nawiedzały Wielkopolskę: przymrozków wiosennych i silnych wiatrów doprowadzających do erozji gleby - czytamy w liście Walkowskiego.

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do ministra z prośbą o przygotowanie programu nadzywczajnego wsparcia dla rolników, którzy zostali poszkodowani w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych. Jak zaznaczył, w wielu gminach Wielkopolski System Monitoringu Suszy Rolniczej nie wykazał zagrożenia suszą, choć ta ewidentnie w nich występowała.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.