Wielkanoc z ograniczeniami przez pandemię
Pixabay/marcino
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni

Wielkanoc będzie w tym roku zupełnie inna niż dotychczas. W związku z koronawirusem, który swoim zasięgiem objął już prawie cały świat, Watykan podjął decyzję o modyfikacji tegorocznych obchodów. Wierni będą mogli przyłączyć się do modlitwy w domach. Nie będzie także święcenia pokarmów.

Wielkanoc w dobie pandemii

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, w którym uczestniczą wierni z całego świata. Tegoroczne obchody są utrudnione przez szerzącego się po wszystkich kontynentach koronawirusa.

W związku z ryzykiem infekcji jakie niesie kontakt międzyludzki Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zalecenia dla wszystkich diecezji, które zaakceptował papież Franciszek. Data świąt zostaje bez zmian, ponieważ, jak czytamy w dokumencie, „Wielkanoc jest sercem całego roku liturgicznego”.

Norweskie media atakują Polskę. Poszło o 10 tys. litrów płynu do dezynfekcjiNorweskie media atakują Polskę. Poszło o 10 tys. litrów płynu do dezynfekcjiCzytaj dalej

Jednak władze podjęły decyzję o zorganizowaniu procesji i „wszelkich innych przejawów pobożności” w późniejszym terminie. Na ten moment rozważa się 14 i 15 września – podaje kobieta.onet.pl.

Jak będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne?

W tym roku wierni nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach ze względu na zakazy dotyczące gromadzenia się. Biskupi i kapłani mają celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez bezpośredniego udziału wierzących. Do obowiązku diecezji należy jednak poinformowanie o godzinie rozpoczęcia konkretnych uroczystości, aby wierni mogli przyłączyć się do modlitwy w domach. Kongregacja zaleca również transmisje z mszy w mediach.

Oprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityOprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityCzytaj dalej

Watykan radzi, aby obchody Niedzieli Palmowej odbywały się wewnątrz budynku sakralnego. Z uwagi na dbanie o higienę i bezpieczeństwo należy pominąć obrzęd obmycia nóg i procesję w trakcie Wieczerzy Pańskiej.

Na Wielki Piątek Watykan zaleca przygotowanie modlitw w intencji osób przebywających w miejscach o dużym ryzyku zakażenia oraz wszystkich chorych i zmarłych. Władze zwracają uwagę, że akt adoracji krzyża przez pocałunek „należy ograniczyć jedynie do celebransa”. Sobotnia msza Wigilii Paschalnej ma być odprawiana jedynie w katedrach i kościołach parafialnych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Było bardzo źle, na intensywną terapię trafił wpływowy polityk. Są nowe wieści o stanie zdrowia premiera Wielkiej Brytanii

Co z koszyczkiem wielkanocnym?

W tym roku nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę – taką decyzję podjął arcybiskup. Do tego dnia włącznie będzie obowiązywał w Polsce zakaz organizowania obrządków liturgicznych z udziałem więcej niż 5 osób. Limit 50 osób w trakcie mszy ma zostać przywrócony dopiero od Wielkiej Niedzieli – podaje gazetawroclawska.pl.

Księża z wrocławskiej kurii zalecają pozostanie w domach i podkreślają, że wierni mogą samodzielnie pobłogosławić pokarmy w domach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna awantura o syrenę alarmową. Mieszkańcy atakują strażaków, ratownicy mają dość
  2. Jeden z najpopularniejszych mitów ws. koronawirusa obalony przez naukowców. Nie dajcie się zwieść
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Są jedynymi turystami na całej wyspie. Para utknęła przez epidemię w prawdziwym raju

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News