Diecezja kielecka odwołuje święcenia pokarmów
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 29 Marca 2020

Wielkanoc 2020 bez tradycyjnego obrządku. Wielu wiernych może być zawiedzionych

Wielkanoc 2020 będzie inna niż zwykle. Między innymi dla mieszkańców diecezji kieleckiej, w której to odwołano tradycyjne święcenie pokarmów oraz święcenie palm. Biskup kielecki Jan Piotrowski zalecił za to, by przed wielkanocnym śniadaniem odmówić specjalnie przygotowaną modlitwę. Czy inne diecezje także pójdą tą drogą?

Wielkanoc 2020 inna niż zwykle

Wielkanoc 2020 w diecezji kieleckiej to przede wszystkim odwołane święcenia pokarmów i palm oraz zmiany dotyczące najważniejszych sakramentów w tym okresie. Wszystko to po to, by zapobiec gromadzeniu się wiernych i rozprzestrzenianiu koronawirusa SARS-Cov-2. - Zalecenia są takie, aby nie przechowywać i nie używać wody, która może być nośnikiem [wirusa - przyp. red.]. W związku z tym nie będzie święcenia ich wodą, ale będzie błogosławieństwo, bo tym, co poświęca, jest modlitwa - tłumaczy ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej i zwraca uwagę, że święcenie pokarmów jest polskim wielkanocnym zwyczajem, w innych krajach raczej nieobchodzonym. - Księża będą teraz zwracać uwagę, że każdy może się pomodlić przy koszyczku, przed śniadaniem wielkanocnym, i w ten sposób te potrawy będą pobłogosławione - zaznacza rzecznik kurii.

Waloryzacja 2020 wprost do dłoni. Już wiemy, kiedy otrzymasz większą emeryturęWaloryzacja 2020 wprost do dłoni. Już wiemy, kiedy otrzymasz większą emeryturęCzytaj dalej

Inaczej w tym roku również będzie wyglądała przed świąteczna spowiedź. Zgodnie z zaleceniami księża mogą również organizować specjalne, osobne, miejsca do spowiedzi. Episkopat wskazuje, że w obecnych warunkach spowiedź może odbywać się „w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa”. Nadmienia się, że istotna będzie higiena, o którą można zadbać poprzez dezynfekcje konfesjonałów oraz folię zabezpieczającą.

Biskup kielecki w dekrecie zaznacza też, że „nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania na odległość za pośrednictwem telefonu i internetu”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Majowe komunie wciąż pod znakiem zapytania

Inaczej też będzie wyglądała Wielkopiątkowa droga krzyżowa. Nie będzie uroczystych procesji, ucałowania krzyża w Wielki Piątek. Adoracja odbywać się będzie w innej formie, poprzez oddanie pokłonu, czy uklęknięcie — dodaje ks. Cisowski.

Póki co nie ma decyzji co do odwołania majowych komunii. - Na razie za wcześnie na to - poinformowałą kuria. Choć już na przykład w diecezji szczecińsko-kamieńskiej biskup komunie odwołał.

Ks. Cisowski: - Najwięcej jest ich u nas w połowie i pod koniec maja. Majowe komunie to tradycja, ale one nie muszą odbyć się w tym czasie. Zobaczymy, jak sytuacja się będzie rozwijać i będziemy reagować. Choć rodzice oczywiście już dziś dopytują, mają zamówione lokale i inne sprawy. Na razie decyzji jeszcze nie podjęliśmy – przyznaje rzecznik kurii.

Zaoszczędzisz nawet tysiące złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzjęZaoszczędzisz nawet tysiące złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News