Wielkanoc w tym roku droższa niż przed rokiem
eastnews/Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 7 Kwietnia 2020

Wielkanoc znacznie droższa niż w ubiegłym roku. Kilka produktów zdecydowanie zdrożało

Wielkanoc w tym roku będzie droższa niż rok temu. Zapłacimy więcej za niemal wszystkie artykuły obecne w koszyczku wielkanocnym. Wyjątkiem są jajka, których cena w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o ponad 2 proc.

Wielkanoc droższa

Tegoroczna Wielkanoc nie dość, że w warunkach pandemii, to jak pokazują analizy ekspertów droższa niż w 2019 roku.

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych Online CPI wytypowało najpopularniejsze artykuły, które Polacy wkładają do koszyczka wielkanocnego i porównało ich ceny do tych sprzed roku.

Minister rozwoju chce dać Polakom kolejne pieniądze. Przekazała komu się należą i kiedyMinister rozwoju chce dać Polakom kolejne pieniądze. Przekazała komu się należą i kiedyCzytaj dalej

Okazuje się, że za zdecydowaną większość z nich zapłacimy więcej niż rok temu. Najbardziej, bo aż o 18,6 proc. wzrosła cena soli. Za wędliny zapłacimy zaś średnio o 9,1 proc. więcej niż w zeszłym roku. Nieco mniej, bo niespełna 5 proc. zdrożał chleba, zaś cena chrzanu poszła w górę o 4 proc.

Co istotne, w tym roku zapłacimy nieco mniej za jajka, których cena w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła o 2,1 proc.

Wzrost cen przez koronawirusa?

Eksperci CASE nie wiążą wzrostu cen podstawowych produktów świątecznych z koronawirusem.

- Z powodu pandemii konsumenci ruszyli na zakupy, gromadząc w domach spore zapasy żywności. Mimo to nie wiązałbym wzrostów obecnych cen żywności z koronawirusem – mówi w rozmowie z Business Insider Adam Śmietanka, analityk CASE.

- Zachowanie cen produktów z podanego koszyka wielkanocnego, wg. naszych danych, raczej nie odbiegało w ostatnim okresie od tego, co działo się w poprzednich miesiącach - dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Nie żyje kultowa aktorka, zasłynęła dzięki roli w jednym z filmów o agencie Jamesie Bondzie. Miała 94 lata

Ekonomiści, jak i przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że zamknięcie granic spowodowane pandemią, odbija się znacząco na europejskim łańcuchu dostaw.

- Tworzą się korki przy kontroli granicznej i istnieją coraz większe obawy o niedobór pracowników, którzy mogą zachorować lub z powodu coraz większych ograniczeń w poruszaniu się, mogą nie dotrzeć do pracy – podaje Business Insider.

- Trudno jednak stwierdzić co wydarzy się z cenami żywności w kolejnych miesiącach – wzrosty cen mogą w pierwszym okresie być ograniczone ze względu na niższy popyt - m. in. ze strony dużych odbiorców, takich jak hotele i restauracje - oraz istotny spadek cen benzyny - od stycznia aż o 8,8 proc. - mówi ekspert.

- Prawdziwe wzrosty mogą pojawić się wraz z powrotem gospodarki do normalności – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Audi przebiło ogrodzenie, rozbiło mur domu. Samochód wjechał do salonu 63-latka
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rząd chce dać turystom bony na 1000 zł na wycieczki. Podano szczegóły
Dwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badańDwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badańCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News