Wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii dla szukających pracy
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 27 Listopada 2020

Już od 1 stycznia wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii dla przyjezdnych. Praca na wyspach będzie utrudniona

Od 1 stycznia przyszłego roku wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii dla osób przyjezdnych szukających pracy. W związku z nowym systemem punktowym potencjalni imigranci z państw należących do Unii Europejskiej będą identycznie traktowani jak imigranci z wszystkich innych państw. Brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych podkreśla, że za sprawą nowych zasad na rynek pracy trafiać będą osoby, które będą oceniane pod kątem umiejętności, a nie kraju z którego pochodzą.

Wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii dla przyjezdnych szukających pracy

Wraz z początkiem przyszłego roku w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać punktowy system imigracyjny zgodnie z którym potencjalni imigranci z państw należących do Unii Europejskiej będą identycznie traktowani jak imigranci ze wszystkich innych państw.

Zgodnie z nowymi zasadami, jak podaje Polska Agencja Prasowa, by uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii konieczne będzie uzyskanie co najmniej 70 punktów z czego 50 przypada na kryteria obowiązkowe do których zaliczane są m.in. oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty, a także znajomość języka angielskiego. Pozostałe punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia, a także tego, czy w danym sektorze istnieją wakaty. Co istotne nowe zasady dotyczą nowych imigrantów, a nie tych, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Biedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiBiedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiCzytaj dalej

Wiceminister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Kevin Foster do którego kompetencji zaliczają się m.in. sprawy imigracji przypomina w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że brytyjski rząd jasno deklarował, że swobodny przepływ osób z krajów należących do Unii Europejskiej (tu warto podkreślić, że za sprawą liberalnej polityki w tym zakresie rządu Tony’ego Blaira Polacy byli jego beneficjentami niedługo po wejściu naszego kraju do UE w maju 2004 roku) skończy się wraz z końcem okresu przejściowego przypadającego na końcówkę tego roku.

- Zatem wprowadzamy nowy punktowy system obowiązujący osoby ze wszystkich krajów. Uważamy, że ocenianie osób na podstawie umiejętności, które mają, niezależnie od tego, gdzie ich paszport został wydany, jest sprawiedliwe – mówi w rozmowie z PAP brytyjski wiceszef MSW.

Już pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądzeJuż pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Ważny apel Episkopatu. Wiele osób będzie nim oburzonych
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Foster podkreśla, że Wielka Brytania nadal będzie oczekiwać osób z Wielkiej Brytanii, w tym z Polski, które jak mówi „będą będą spełniać warunki zgodnie z nowym systemem". Wiceminister przypomina również, że dla osób chcących odwiedzić rodzinę bądź przyjechać w celach turystycznych sytuacja „z punktu widzenia obywateli UE niewiele się zmieni, bo do takich przyjazdów na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy nie będzie potrzebna wiza”. Ale już dla osób, które planują przyjazd dłuższy niż pół roku w celu podjęcia pracy lub studiów, konieczne będzie spełnienie nowych zasad.

W praktyce, jak wyjaśnia w rozmowie z PAP brytyjski wiceszef MSW, osoba chcąca podjąć pracę w Wielkiej Brytanii po Nowym Roku, będzie musiała sprawdzić, czy to stanowisko pracy kwalifikuje się do rekrutacji na podstawie nowego punktowego systemu, a także sprawdzić czy potencjalny pracodawca jest zaaprobowanym sponsorem zgodnie z nowym systemem. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas należy złożyć wniosek o wizę pracowniczą. Dobrą informacją, jak wskazuje Foster jest fakt, iż w przypadku obywateli państw unijnych będzie to bardzo proste od strony technicznej, gdyż wniosek będzie można złożyć poprzez aplikację na smartfonie.

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiObostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiCzytaj dalej

Według brytyjskiego wiceministra spraw wewnętrznych procedura ubiegania się o pozwolenie na pracę nie powinna trwać dłużej niż kilka tygodni. Polityk zwraca uwagę jednak, że o wizę należy się ubiegać przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii, gdyż po zakończeniu okresu przejściowego (jak wspomniano nastąpi on ostatniego dnia 2020 roku) „nie będzie już możliwe przyjechanie do Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie pracy bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia”.

Nie będzie wakatów na niższych stanowiskach?

W ocenie wiceszefa MSW wprowadzane wraz z początkiem 2021 roku nowe zasady nie doprowadzą do wakatów np. na stanowiskach wymagających niższych kwalifikacji.

- Stoimy na stanowisku, że imigracja powinna być zrównoważona zapewnieniem możliwości dla miejscowych pracowników, a pracodawcy nie powinni wypełniać wakatów poprzez imigrację. Musimy też realistycznie patrzeć na wpływ, jaki Covid-19 będzie miał na gospodarkę, bo wiele osób będzie musiało szukać nowej pracy. Zatem sytuacja, w której w przyszłym roku będą nieobsadzone miejsca pracy wydaje się mało prawdopodobna – twierdzi w rozmowie z PAP Foster.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

Według brytyjskiego wiceministra nowe zasady stworzą „właściwą równowagę między dawaniem pracodawcom możliwości zatrudnienia osób z konkretnymi umiejętnościami, w tym z Polski oraz pozostałych państw UE, a zapewnieniem, że imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania możliwości pracownikom, którzy już są w Wielkiej Brytanii, wliczając w to obywateli UE”. Foster podkreśla również, że nowy system ma skłaniać do inwestowania w szkolenia za sprawą których „lepiej wykorzystane zostaną umiejętności osób będących na miejscu, które szukają pracy”.

- System imigracyjny ma pozwalać na przyjmowanie osób z umiejętnościami, których potrzebujemy, ale imigracja ma być uzupełnieniem rynku pracy, a nie podstawą wypełniania wakatów – podsumowuje wiceminister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii.

Pilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentemPilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Przywiązali Małysza do kaloryfera, zaczęli bez wytchnienia ciągnąć za nogi. Apoloniusz Tajner przerwał milczenie
  7. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News