Wielka Brytania uwięzieni kierowcy
TOMASZ GRIESSGRABER/East News
Autor Konrad Karpiuk - 21 Grudnia 2020

Koszmar nie Święta. Tysiące Polaków uwięzionych na Wyspach

Wielka Brytania ostatnio znalazła się na ustach całego świata, po tym jak na jej terenie wykryto nowy szczep koronawirusa. W związku z tym niektóre kraje zdecydowały się na niezwłoczne zamknięcie granic. Teraz kilkanaście tysięcy osób jest uwięzionych na Wyspach Brytyjskich.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Polacy utknęli w Wielkiej Brytanii
  • W jakich warunkach znaleźli się polscy kierowcy
  • Jakie są proponowane rozwiązania problemu

Wielka Brytania zmaga się z nowym szczepem wirusa, Francja zamyka granicę

Wielka Brytania poinformowała, że nowy szczep koronawirusa, który pojawił się na ich terenie, jest znacznie bardziej zaraźliwy od poprzedniej odmiany. W związku z tym Francja podjęła decyzję o zamknięciu granicy z Wyspami Brytyjskimi.

Na tak radykalny krok zdecydowano się po zwołaniu w niedzielę posiedzenia rządowej rady obrony i bezpieczeństwa narodowego Francji. Ustalono, że 48-godzinny zakaz wjazdu dla podróżujących z Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać od północy z niedzieli na poniedziałek.

Polacy utknęli w Wielkiej Brytanii

Nagła decyzja francuskiego rządu uderzyła przede wszystkim w kierowców ciężarówek, którzy mieli lada chwila przekroczyć granicę. Jak podaje w rozmowie z PAP prezes związku pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) Maciej Wroński, wśród uwięzionych w Wielkiej Brytanii jest kilka tysięcy Polaków.

Wroński ocenia, że nagłe zamknięcie granic to decyzja "nagła i niezrozumiała". Choć jak sam przyznaje, nie lekceważy kwestii bezpieczeństwa pandemicznego, to nie popiera blokowania przejazdów kierowców ciężarówek.

Nie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianieNie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianieCzytaj dalej

Prezes TLP zaznacza, że gdy wcześniej wprowadzono ograniczone w ruchu międzypaństwowym, wyłączano z nich właśnie transport drogowy i TIR-y. Zwłaszcza że kierowcy z reguły poruszają się jednym szlakiem i w trakcie podróży rzadko opuszczają swój pojazd, to też nie zwiększają ryzyka związanego z pandemią.

- Decyzja Francji spowodowała, że na granicy, bez żadnej pomocy, utknęło kilkanaście tysięcy kierowców, w tym tysiące kierowców z Polski, którzy nie mogą teraz wrócić na kontynent. Natężenie ruchu jest teraz szczególne, ponieważ jest okres świąteczny. Bardzo duży ruch do Wielkiej Brytanii wynika też z niepewności, jaka towarzyszy brexitowi. Kontrahenci robią duże zapasy, które mają pozwolić im funkcjonować nawet przez kilka miesięcy - zaznacza Wroński.

Tragiczne warunki Polaków na granicy. Są już propozycje rozwiązania problemu

W rozmowie z PAP Wroński podkreślał fatalne warunki, w jakich znaleźli się pracownicy transportu. Kierowcy utknęli na parkingach bez toalet, nie zapewniono im noclegu ani jedzenia. Z kolei inne formy dostania się na kontynent takie jak prom z Wielkiej Brytanii do Holandii, czy Belgii dawno są zarezerwowane przez innych kierowców.

Francuzi proponowali przerzucenie kontenerów na pociągi. To jednak zdaniem prezesa TLP wciąż nie rozwiązuje problemu, bo na miejscu pozostają uwięzieni kierowcy.

- Od rana jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską w tej sprawie. Zaapelowaliśmy także do rządu, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o podjęcie pilnej interwencji dyplomatycznej ws. tej blokady - mówił Wroński.

Prezes TLP liczy, że Polski konsulat pomoże kierowcom poprzez dostarczenie im wody, czy żywności. Wroński apeluje również o udostępnienie pomieszczeń, które umożliwią im przetrwanie blokady.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Zmiana godzin dla seniorów w Wigilię. Możesz się mocno zdziwić, gdy wyjdziesz do sklepu
  3. Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News