Wielka Brytania w dramatycznej sytuacji gospodarczej. Rykoszetem obrywają Polacy.
https://pixabay.com/272447
Autor Kamila Jeziorska - 12 Czerwca 2020

Dramatyczna sytuacja Polaków na wyspach. Mogą bać się o swoją pracę, prognozy gorsze od oczekiwań

Polacy w Wielkiej Brytanii znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Gospodarka brytyjska skurczyła się, aż o 25 proc. w wyniku pandemii koronawirusa. Najbardziej dotknięte są miejsca, w których zatrudnienie znalazła większość Polaków.

Polacy w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wciąż przebywa 800 - 900 tys. Polaków. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej do pracy w Wielkiej Brytanii wyjechało ponad milion naszych rodaków. Według najnowszych badań NBP największa część Polaków, bo aż 30 proc. pracowała w Wielkiej Brytanii jako robotnicy i rzemieślnicy. W zawodach niewymagających kwalifikacji zatrudnienie znalazło ok. 25 proc. osób. To dotyczy pracy jako kelner, pokojówka, sprzątaczka, ogrodnik czy ekspedient. Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii podał, że w w 2019 r. najwięcej Polaków znalazło zatrudnienie w hotelarstwie, przemyśle, budownictwie i gastronomii. Według statystyk to właśnie te branży zostały najbardziej dotknięte kryzysem - podaje businessinsider.com.pl.

Na nieszczęście dla naszych rodaków w Wielkiej Brytanii, kryzys najmocniej dotknął branże usługowe. PKB Wielkiej Brytanii spadło o 24,5 proc., aż 18,5 proc. spadku dotyczy branży usługowej. Z tego 3,7 pkt. proc przypada na sektor handlowy, a 2,6 pkt. proc. na restauracje i hotelarstwo. Mocno ucierpiało także budownictwo, od którego można dołożyć 2,72 proc. spadku PKB Wielkiej Brytanii - czytamy na stronie businessinsider.com.pl

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Wielka Brytania w kryzysie

W przypadku Wielkiej Brytanii zmiany PKB obserwuje się nie tylko w ujęciu kwartalnym, ale też miesięcznym. Eksperci twierdzą, że ostatnie dane są gorsze od przewidywanych prognoz. PKB Wielkiej Brytanii spadło, aż o 24,5 proc. rok do roku - podało brytyjskie Biuro Narodowych Statystyk (ONS). Ekonomiści prognozowali spadek o 22,3 proc. - podaje businessinsider.com.pl.

Business Insider podaje, że brytyjskie PKB skurczyło się o 20,4 proc. w kwietniu tego roku. Jest to najgorszy wynik od 1955 roku trzy razy większy spadek niż notowano w dobie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2009 - podaje portal. W poszczególnych gałęziach gospodarki Wielkiej Brytanii nie jest lepiej. Produkcja w budownictwie skurczyła się o 40,1 proc. w porównaniu z marcem, natomiast przewozy lotnicze odnotowały spadek aż o 92,8 proc. miesiąc do miesiąca oraz usługi turystyczne o 89,2 proc. miesiąc do miesiąca - czytamy w serwisie businessinsider.com.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News