Podróże do Wielkiej Brytanii na nowych zasadach
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 2 Stycznia 2021

Zapomnij, co wiesz o podróżach do Wielkiej Brytanii. Od 2021 będzie już zupełnie inaczej

W ostatnich dniach 2020 roku Unia Europejska porozumiała się z Wielką Brytanią w sprawie tzw. umowy handlowej. Zaczęła ona obowiązywać wraz z początkiem Nowego Roku i wiąże się ze sporymi zmianami m.in. dla podróżnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ostatnie dni 2020 roku przyniosły porozumienie ws. tzw. umowy handlowej
  • Jakie zmiany od Nowego Roku czekają podróżnych
  • Do kiedy będzie można jeździć do Wielkiej Brytanii bez paszportu

Wielka Brytania – podróże na nowych zasadach

Trudno w to uwierzyć, ale w czerwcu tego roku minie już pięć lat od słynnego referendum w którym nieznaczna większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Wynik głosowania rozpoczął, jak się okazało kilkuletni proces rozwodowy miedzy Wspólnotą a Wielką Brytanią. Choć Wielka Brytania formalnie opuściła UE z końcem stycznia 2020 roku, to do ustalenia pozostało jeszcze wiele kwestii, a wśród nich m.in. tzw. umowa handlowa.

Wydawało się, że na porozumienie w tej sprawie w 2020 roku nie ma szans i dojdzie to tzw. twardego Brexitu, tymczasem w Wigilię Wielka Brytania i UE poinformowały, że owe porozumienie nastąpiło. Kilka dni później umowę o handlu i współpracy zatwierdziły kraje unijne, zaś 30 grudnia w imieniu UE szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisały dokument. Umowa obowiązuje od 1 stycznia br., a jej stosowanie ma być tymczasowe do czasu jej ratyfikacji w UE.

Umowa wiąże się ze sporymi zmianami dla podróżnych, których szczegóły podaje Business Insider Polska. I tak do października tego roku będzie można wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez paszportu. Wcześniej, bo już od początku tego roku ze zmianami muszą się liczyć osoby przybywające z Wielkiej Brytanii do Polski. Osoby te, jak zauważa portal, będą obowiązywać takie same zasady jak podróżnych z krajów nie będących członkami UE (z tzw. krajów trzecich).

W praktyce oznacza to m.in. zmiany dotyczące limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym. Z należności celno-podatkowych zwolnione będą m.in. tytoń i wyroby tytoniowe, jeśli są przywożone w transporcie lotniczym lub morskim (papierosy – 200 sztuk lub cygaretki – 100 sztuk lub cygara – 50 sztuk, lub tytoń do palenia – 250 gramów), tytoń i wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie drogowym lub kolejowym (papierosy – 40 sztuk lub cygaretki – 20 sztuk lub cygara – 10 sztuk, lub tytoń do palenia – 50 gramów).

Pozostało ci tylko 9 dni. Jeśli zdążysz, dostaniesz nawet 2000 złotychPozostało ci tylko 9 dni. Jeśli zdążysz, dostaniesz nawet 2000 złotychCzytaj dalej

Zmiany w przewozie zwierząt

Zmienione zostaną również zasady dotyczące przewozu zwierząt towarzyszących. W przypadku niehandlowego przemieszczania jak podaje Business Insider Polska konieczne będzie: prawidłowe oznakowanie zwierzęcia, ważne szczepienie przeciw wściekliźnie, czy świadectwo zdrowia przy każdorazowym wjeździe do UE (paszport wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem umożliwiającym wjazd na teren UE).

Należy również podkreślić, że zwierzęta domowe, które będą przewożone do krajów Unii Europejskiej, będą musiały zostać przedstawione do kontroli w wyznaczonym punkcie wjazdu podróżnych.

Z kolei w sytuacji przemieszczania zwierząt towarzyszących przywożonych z UE do Wielkiej Brytanii, konieczne będzie prawidłowe oznakowanie, konieczność posiadania ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie, a także posiadanie paszportu UE.

Cytowany przez portal minister ds. europejskich Konrad Szymański podkreśla, że uzgodniona między UE a Wielką Brytania umowa handlowa pozwoli na stabilizację i rozwój relacji politycznych między tym krajem a Unią, co ma ważne znaczenie dla ograniczenia politycznych kosztów Brexitu.

Zdaniem ministra Szymańskiego wspomniane porozumienie jest jednym z najbardziej kompleksowych i ambitnych jakie zostały kiedykolwiek zawarte przez UE.

- Obejmuje zarówno obszar handlu jak i bezpieczeństwa wewnętrznego. Dotyczy kwestii celnych, transportu, wymiany danych, cywilnej współpracy nuklearnej, współpracy sądowej i policyjnej czy też koordynacji zabezpieczenia społecznego. To dobra wiadomość, szczególnie w dobie trudności gospodarczych wywołanych przez COVID-19 – mówi cytowany przez portal Szymański.

Minister ds. europejskich zwraca również uwagę, że uzgodniona umowa „tworzy solidną podstawę dla wymiany handlowej”.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowy obowiązek wpisania do ewidencji, trafią do niej miliony nazwisk. Może także i twoje
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. Do tej pory miałeś spokój, teraz spodziewaj się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News