Wiek emerytalny - rząd ma pomysł na zwiększenie zatrudnienia wśród emerytów
maxpixel.net
Autor Przemysław Terlecki - 31 Października 2019

Minister o wyższym wieku emerytalnym. Jest pomysł na przedłużenie pracy

Wiek emerytalny i doniesienia o jego zwiększeniu pojawiły się w tym tygodniu. Minister Jadwiga Emilewicz, która była autorką przecieku, szybko odwołała słowa. Nie znaczy to jednak, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zastanawia się nad zwiększeniem zatrudnienia wśród najstarszych z Polaków.

Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 60 i 65 lat kolejno dla kobiet i mężczyzn. Wiek ten obniżono 1 października 2017 roku, co było spełnieniem obietnicy wyborczej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Obowiązujący wiek emerytalny był jednak niejednokrotnie krytykowany. Jedni zwracają uwagę na brak równości przy takim postawieniu sprawy, ponieważ kobiety pracują krócej od mężczyzn. Inni, którzy stanowią znacznie liczniejsze grono, przekonują, że tak nisko usytuowany wiek emerytalny szkodzi samym emerytom.

Dlatego też w ostatnich dniach media rozgrzały słowa minister Jadwigi Emilewicz, która zasugerowała, że można w przyszłości podnieść wiek emerytalny. Wywołało to oczywiście oburzenie najastarszych z Polaków, a przede wszystkim starszego elektoratu PiS, którego część partia zgarnęła właśnie obniżką wieku emerytalnego. Dlatego też minister przedsiębiorczości i technologii postanowiła słowa naprostować i przedstawiła całkiem inny pomysł.

Wiek emerytalny bez zmian. Za to aktywizacja emerytów rusza z nową akcją

Jak przekonuje Jadwiga Emilewicz, państwo powinno przede wszystkim używać marchewki, a nie kija w dialogu z emerytami. Zapewniła, że wiek emerytalny nie zostanie podwyższony, ale i tak warto byłoby zaktywizować seniorów do pracy. Dlatego też Emilewicz mówi o rozważaniu wprowadzenia "srebrnej ekonomii", czyli systemu benefitów i zachęt, które zatrzymają najstarszych z Polaków na rynku pracy nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- Państwo powinno zachęcać seniorów do dłuższej pracy niż pozwala obecnie wiek emerytalny. Będziemy rozważać modele zachęt czy benefitów w ramach "srebrnej ekonomii". (...) Stawiamy diagnozę i zdajemy sobie sprawę, jak wygląda rynek pracy w Polsce, który szuka pracowników. Dzisiaj gotowych rozwiązań nie mamy; pracodawcy sygnalizują, że ten rynek jest jednym z największych dzisiaj dla nich wyzwań. Pewnie w nowej kadencji, nowy rząd, będzie się musiał tymi tematami także zająć - skomentowała sprawę Jadwiga Emilewicz.

Nie wiadomo dokładnie, jak wyglądać ma system aktywizowania emerytów do pracy. Pewne jednak jest, że prace nad nim już udowadniają, że obniżenie wieku emerytalnego przez PiS zaczyna ujawniać swoje negatywne efekty, jak chociażby problem z malejącymi emeryturami czy też nawet spowolnienie gospodarcze. Niewątpliwie rząd PiS będzie się sprawą zajmować, choć podwyższenie samego wieku emerytalnego zdecydowanie dla władzy jest ostatecznością.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News