Wiek emerytalny musi zostać podniesiony. Inaczej Polacy otrzymają głodowe emerytury
By MOs810 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19074169
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Listopada 2019

Kolejne głosy za podniesieniem wieku emerytalnego. "Czeka nas to jeszcze za kadencji PiS"

Wiek emerytalny powinien zostać podniesiony - stwierdził Adam Szłapka, nowy przewodniczący Nowoczesnej. Polityk powiedział też, że jest zwolennikiem liberalizacji prawa aborcyjnego oraz zalegalizowaniem związków partnerskich w Polsce.

Wiek emerytalny należy podnieść

Wiek emerytalny powinien zostać podniesiony - powiedział Adam Szłapka w radiu RMF FM. Polityk podkreślił, że dyskusja o podniesieniu wieku emerytalnego czeka Polaków jeszcze w tej kadencji Sejmu, „za kadencji PiS”. - Nieunikniona jest bardzo poważna dyskusja o systemie emerytalnym w Polsce - oznajmił polityk Nowoczesnej.

Szłapka zaznaczył, że podwyższenie wieku emerytalnego powinno być powiązane z wprowadzeniem pomysłów, które zachęcą obywateli do dłuższej pracy. Równocześnie Polacy powinni mieć możliwość wyboru, czy kontynuują kariery, czy przechodzą na emeryturę. Jednak przewodniczący ZUS ostrzega, że nieprzedłużenie okresu pracy sprawi, że Polacy będą mieli bardzo niskie świadczenia.

Brak trzynastki w programie partii

Polityk skomentował też trzynastą emeryturę. Jego zdaniem Nowoczesna nie wpisze takiego rozwiązania w nowym programie, który ma być przygotowany w pierwszym kwartale 2020 roku. Zapytany, dlaczego tak się nie stanie, skoro jest to zapisane w programie KO, Szłapka stwierdził, że trzynastka powinna mieć związek z długością pracy.

Zmiana prawa aborcyjnego i legalizacja związków partnerskich

Adam Szłapka zapowiedział też, że jego ugrupowanie zamierza współpracować z Lewicą przy składaniu projektów ustaw o świeckim państwie i o aborcji. Polityk dodał, że sam zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego.

- Na pewno nie można zaostrzyć prawa aborcyjnego. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z Koalicji Obywatelskiej zagłosował z zaostrzeniem (...) Dobre projekty liberalizujące prawo aborcyjne powinny być rozważane - mówił cytowany przez tvp.info polityk. Szłapka zaznaczył, że liberalizacja prawa aborcyjnego musi być powiązana z edukacją, dostępem do opieki medycznej oraz wsparciem psychologa. - Nie można udawać, że problemu aborcji w Polsce nie ma - powiedział.

Polityk zapowiedział, że Nowoczesna ma też gotowy projekt ustawy o związkach partnerskich. - Będziemy przekonywać innych posłów w KO, żeby taki projekt złożyć i mam nadzieję, że przynajmniej 15 posłów uda się przekonać - powiedział cytowany przez tvp.info Szłapka.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News