ZUS zdradza jak dostawać wyższą emeryturę
pixabay
Autor Radosław Święcki - 22 Lutego 2020

ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste

Gdy osiągniemy wiek emerytalny nie musimy od razu przechodzić na emeryturę. Okazuje się, że coraz większa liczba Polaków ma tego świadomość i decyduje się pracować dłużej. Prezes ZUS przekonuje, że tego rodzaju decyzje są opłacalne.

Wiek emerytalny dla kobiet - 60 lat, dla mężczyzn - 65 lat. Takie zasady obowiązują od 1 października 2017 roku, kiedy to Sejm zdecydował o przywróceniu danego wieku emerytalnego, likwidując w ten sposób reformę rządu Donalda Tuska z 2012 roku, której głównym założeniem było stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Sąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaSąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaCzytaj dalej

Przywrócenie dawnego wieku emerytalnego było jednym z kampanijnych haseł poprzedniej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, a także Prawa i Sprawiedliwości w kampanii z 2015 roku. Pomysł ten spotkał się z krytyką ekonomistów, według których obniżenie wieku emerytalnego będzie niekorzystne nie tylko dla gospodarki, ale też samych emerytów, którzy decydując się na pobieranie świadczenia od razu po nabyciu uprawnień, będą musieli liczyć z głodowymi stawkami.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Wiek emerytalny o niczym nie świadczy

Tymczasem według szefowej ZUS Polacy coraz rzadziej decydują się na przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- Z naszych badań wynika, że przed powrotem do dawnego wieku emerytalnego ponad 80 proc. Polaków przechodziło na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Byliśmy przygotowani na to, że podobna liczba Polaków będzie przechodziła na emeryturę także po wprowadzeniu zmian. I to się potwierdziło. Ale w ubiegłym roku nastąpiła zmiana i osiągnęliśmy takie wskaźniki o jakie nam chodziło. Po nabyciu uprawnień na emeryturę zdecydowało się przejść tylko 57 proc. - tłumaczyła w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- To jest efekt gigantycznej pracy doradców emerytalnych, którzy w drugiej połowie ub.r. przyjęli ok. 20 mln osób, którzy przyszli, by dowiedzieć się co to jest ta emerytura, jak ją kalkulujemy. Polacy przekonali się, że warto, jeśli zdrowie na to pozwala, popracować dłużej - dodała.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że przedłużając pracę jedynie o rok możemy "zwiększyć emeryturę o 8-10, a nawet o 15 proc.".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News