wiek emerytalny
Pixnio/Bicanski
Autor Paulina Musianek - 13 Grudnia 2019

Dzisiejsi 40-latkowie nie odpoczną na emeryturze. Nawet podniesienie wieku emerytalnego nie pomoże

Wiek emerytalny musi zostać podwyższony, jak twierdzą eksperci. Jednak bez względu na to, czy tak się stanie, powinniśmy przygotować się, że i tak będziemy pracować na emeryturze.

Wiek emerytalny będzie musiał zostać podniesiony. Jak twierdzą ekonomiści i demografowie, utrzymanie go w Polsce na obecnym poziomie na dłuższą metę nie będzie możliwe. Sytuacja przyszłych emerytów może okazać się jednak jeszcze poważniejsza. Jak pisze Gazeta Prawna, wiek emerytalny może nie mieć żadnego znaczenia. Pracować na “stare lata” i tak będziemy musieli.

“Na zakończenie pracy po sześćdziesiątce będzie stać bogatych albo nielicznych oszczędzających przez całe życie. Dla pozostałych wypłata z ZUS zamieni się w dodatkowy dochód, zaś kontynuowanie pracy będzie niezbędne – dla jednych, aby opłacić rachunki, dla innych – aby nie obniżać poziomu życia”, czytamy na portalu.

Ryzykując swoje zdrowie walczą o pieniądze. Skandaliczny proceder w BiedronceRyzykując swoje zdrowie walczą o pieniądze. Skandaliczny proceder w BiedronceCzytaj dalej

Wiek emerytalnie nie będzie miał znaczenia przy “worktirement”

Nie będzie to nawet dorabianie sobie, a zwykła praca na pełen etat. GP powołuje się na sytuację, która ma teraz miejsce w Stanach Zjednoczonych. Zjawisko, kiedy osoby po 65. roku życia wciąż pracują zawodowo nazwano “worktirement” (połączenie „work” – praca i „retirement” – emerytura). Obecnie aż ¼ Amerykanów w wieku emerytalnym musi pracować, aby móc zaspokoić swoje podstawowe potrzeby lub utrzymać wcześniejszy poziom życia.

Podobna przyszłość czeka też Polaków ze względu na spadek dzietności oraz obniżenie stopy zastąpienia, czyli procent ostatniego wynagrodzenia, jaki będzie stanowiła emerytura. W 2045 r. wyniesie przeciętnie 32 proc. i będzie dalej spadać (obecnie to 53,8 proc.), jak informował na Twitterze Bartosz Marczuk, były wiceminister pracy, obecnie wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Ten, kto przejdzie na emeryturę w 2045 r., otrzyma niecałą jedną trzecią pensji.

Money zaś podaje, że obecnie osoba z pensją na poziomie 4 tys. zł może liczyć na emeryturę w wysokości ok. 2 tys. zł. Nowe pokolenie, które do wieku emerytalnego dobije w 2080 roku, przy takim samym wynagrodzeniu otrzyma emeryturę w wysokości 920 zł. I choć w praktyce te świadczenia będą większe ze względu na rosnącą płacę, to w stosunku do siły nabywczej pieniądza będzie to bardzo mało.

Już obecni 40-latkowie powinni przygotować się, że ich emerytura nie będzie oznaczała odpoczynku czy zajmowania się wnukami, a pracę, która wyrówna różnicę pomiędzy ostatnią pensją a świadczeniem emerytalnym.

Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówAkcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Popularny lek powstrzymuje rozwój raka. Wystarczy go zażywać 3 razy w tygodniu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News