Zakończenie kariery zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego się nie opłaca
pixabay/krzys16
Autor Radosław Święcki - 7 Marca 2020

ZUS zdradza co zrobić, aby na emeryturze pobierać dużo wyższe świadczenie. Wielu Polaków już skorzystało

Gdy rząd PiS przywracał dawny wiek emerytalny większość Polaków nie kryła zadowolenia. Teraz jednak coraz większa grupa osób zdaje sobie sprawę, że szybka rezygnacja z pracy nie do końca się opłaca. Do jak najdłuższej aktywności zawodowej zachęca ZUS, prezentując konkretne wyliczenia.

Osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) nie musi oznaczać automatycznej rezygnacji z dalszej aktywności zawodowej. Zwraca na to uwagę prezes ZUS Gertruda Uścińska, która kilka tygodni temu w rozmowie z Money.pl zachęcała seniorów, aby pozostawali w pracy minimum rok dłużej, dzięki czemu ich świadczenie może wzrosnąć średnio o 8,10, a nawet 15 proc.

Polacy znaleźli wielki skarb. Takiego znaleziska nikt się nie mógł spodziewaćPolacy znaleźli wielki skarb. Takiego znaleziska nikt się nie mógł spodziewaćCzytaj dalej

Portal przypomina, że do wyliczenia świadczenia bierze się pod uwagę: kwotę zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego (odprowadzane z pensji przez całe zawodowe życie), kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego (wyliczanka dla osób, które były zatrudnione w latach 1949-1998), kwotę środków zapisanych na subkoncie (urodzeni po 1968 r.), a także średnie dalsze trwanie życia (podawane przez GUS raz w roku, wiek równy dla kobiet i mężczyzn).

Wiek emerytalny - kiedy przechodzić?

Money.pl podaje przykład osoby, która zarabia najniższą krajową i ma możliwość przejścia na emeryturę w przyszłym roku lub kolejnych latach. Przy założeniu, że taka osoba rozpoczęła pracę w wieku 19 lat i pracowała bez przerwy, to zarabiając w 2019 r. minimalną krajową (2250 zł brutto) i przyjmując, że uzbierała 200 tys. zł składek ZUS oraz 40 tys. zł kapitału początkowego, to przechodząc na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego mężczyzna mógłby liczyć na 1480 zł brutto miesięcznie, a kobieta na 1200 zł brutto.

Wygrał na loterii, pieniądze oddał do banku. Teraz nie ma ani groszaWygrał na loterii, pieniądze oddał do banku. Teraz nie ma ani groszaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Przykre wieści z Watykanu. Potwierdzono przypadek zakażenia

Pracując przez cały 2020 r., takie osoby sporo zyskałyby na wzroście płacy minimalnej do 2600 zł brutto. Dlatego w ostatnim roku zatrudnienia odprowadziłyby wyższe składki emerytalne. Z racji, że świadczenie oblicza się na podstawie średniej estymowanej dalszej długości trwania życia, również dzięki temu emerytura by wzrosła. A do tego waloryzacja zarówno składek ZUS, jak i kapitału początkowego.

A więc, przechodząc na emeryturę rok później, mężczyzna odbierałby świadczenie w kwocie ok. 1660 zł brutto miesięcznie (wzrost o ok. 12 proc. i 180 zł brutto), a kobieta ok. 1300 zł brutto (wzrost o 8,3 proc. i 100 zł brutto).

Przeliczając to na kwoty netto, już w pierwszym roku na emeryturze mężczyzna zyskałby 1740 zł na rękę, a kobieta - 984 zł na rękę. Do tego automatycznie wzrasta bazowa kwota do waloryzacji, więc zyski każdego roku z pracy o rok dłużej również by rosły.

Co w sytuacji, gdy taka osoba w ostatnim roku życia zarabiała 5 tys. zł brutto miesięcznie? Przechodząc na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, mężczyzna otrzymywałby ok. 2980 zł brutto, kobieta - 2270 zł brutto. Pracując rok dłużej, uwzględniając wskaźniki wymienione w poprzednim przykładzie, mężczyzna dostawałby już ok. 3255 zł brutto (wzrost o 9,2 proc. i 275 zł brutto). Dla kobiety świadczenie wzrosłoby do kwoty ok. 2490 zł brutto (wzrost o 9,7 proc. i 220 zł brutto).

Dodatkowy rok pracy, w przeliczeniu na kwoty netto, dałby już w pierwszym roku na emeryturze dodatkowe 2700 zł na rękę w przypadku mężczyzn oraz 2160 zł w przypadku kobiet.

Polacy chcą pracować dłużej

We wspomnianym wywiadzie prezes ZUS zwróciła uwagę, że coraz większa grupa Polaków decyduje się na późniejsze przejście na emeryturę.

- Reguła była taka, że ponad 80 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego, natychmiast przechodziło na emeryturę. W ubiegłym roku wreszcie dobiliśmy do wskaźników, o jakie nam chodziło. Natychmiast na emeryturę po osiągnięciu wieku przechodzi ok. 60 proc., ok. 30 proc. odkłada to, ale nie dłużej niż na rok, a jeszcze dłużej pracują pozostali – powiedziała w rozmowie z money.pl prezes ZUS Gertruda Uścińska, podkreślając, że jest to zasługa doradców emerytalnych, którzy od lipca ub.r. udzielili już 20 mln porad w tej kwestii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pendolino zatrzymane w Warszawie. Jeden z pasażerów zadzwonił na numer alarmowy
  2. Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News