Wiek emerytalny już Cię uprawnia? Poczekaj rok, a zyskasz
Fot. Jakub Kaminski/East News, Zyrardow, 25.02.2020. Prezydent Andrzej Duda z wizyta w Zyrardowie. Podpisanie ustawy o dodatkowym rocznym swiadczeniu dla emerytow i rencistow.
Autor Przemysław Terlecki - 3 Kwietnia 2020

Emerytura wyższa o 15%. ZUS zdradza prosty sposób na większe świadczenie

Wiek emerytalny już na karku? To wcale nie znaczy, że już musisz gnać do ZUS po emeryturę. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, jak w prosty sposób zwiększyć swoje świadczenie. Metoda ta opiera się na jednym - cierpliwości.

Wiek emerytalny rząd Prawa i Sprawiedliwości w trakcie swojej pierwszej kadencji rządów obniżył. Jednak coraz częściej Polacy nie kwapią się do przechodzenia od razu na emeryturę. Powód jest prosty - emerytura oparta o obecny wiek emerytalny często jest świadczeniem głodowym. Sposób na odwrócenie tego trendu jest dość prosty.

Opowiedziała o nim sama Gertruda Uścińska, która stoi na czele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak oświadczyła, wiek emerytalny wcale nie oznacza, że na emeryturę trzeba przechodzić od razu po jego osiągnięciu. "Popracuj rok dłużej, a emerytura wzrośnie ci średnio o 8, 10, a nawet 15 proc." - cytuje szefową Zakładu Money.pl. Jak się okazuje, można zgarnąć znacznie więcej niż wspomniane przez Uścińską 15%.

Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet "bez limitu"Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Wiek emerytalny nie zmusza do przejścia na emeryturę. Dalsza praca może się bardzo opłacić

Money.pl wskazuje, że ustalenie wieku emerytalnego na 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn mocno uderza w finanse tych pierwszych. Kobiety, które decydują się na emeryturę w wieku 60 lat będą otrzymywały świadczenie drastycznie niższe niż mężczyźni przechodzący na nią w wieku lat 65. Dlatego to przede wszystkim one powinny zastanowić się nad pozostaniem w pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak bardzo się to opłaca? Wyżej przytoczyliśmy cytat z samej szefowej ZUS - w rok po przekroczeniu wieku emerytalnego można zwiększyć świadczenie nawet o 15%. Ale dalsza praca to jeszcze większe benefity dla seniora. Money.pl przytacza prosty przykład, rozrysowując tym samym korzyści płynące z utrzymania się na rynku pracy.

W przykładzie tym osoba, która zaczęła pracę w wieku 19 lat, zarabiała najniższą krajową i osiągnęła wiek emerytalny z końcem 2019 roku, już na początku 2020 kwalifikuje się na emeryturę. Gdyby na nią przeszła, otrzymałaby - w zależności od płci - 1200 zł jako kobieta lub 1480 zł jako mężczyzna.

Jednak nie zważając na wiek emerytalny i dalej angażując się w pracę, już na początku 2021 roku czekałoby na nią odpowiednio 1300 zł lub 1660 zł. Mało tego - gdyby wiek emerytalny przekroczyła o 5 lat i jako kobieta zdecydowałaby się na emeryturę w wieku lat 65, a jako mężczyzna jako 70-latek mogłaby liczyć na odpowiednio 1865 zł, a nawet 2465 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News