Wiceminister finansów podaje się do dymisji.
Wikimedia Commons/Adam-dalekie-pole, CC BY-SA 3.0
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Grudnia 2020

Wiceminister finansów odchodzi. Z Warszawy trafi na ważną posadę w Waszyngtonie

Wiceminister finansów Piotr Nowak podaje się do dymisji. Business Insider ustalił, że polityk obejmie stanowisko wicedyrektora w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego wiceminister finansów podał się do dymisji,
  • Jakie stanowisko czeka na Piotra Nowaka,
  • Kim jest wiceminister z najdłuższym stażem.

Wiceminister podaje się do dymisji

Kilka dni po tym jak premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotra Dziedzica, Business Insider dowiedział się, że wiceminister finansów, Piotr Nowak, który był odpowiedzialny za zarządzanie długiem, podał się do dymisji.

Wiceminister pełnił w państwie kluczową rolę. Jego zadaniem było zarządzanie długiem, czyli emisje obligacji finansujących deficyt budżetowy czy utrzymywanie relacji z inwestorami z całego świata, od których pożyczamy pieniądze.

- Piotr Nowak złożył rezygnację w ubiegłym tygodniu. Formalnie odejdzie z resortu najprawdopodobniej jeszcze przed światami - zdradził jeden z informatorów portalu z kręgów rządowych.

Lepsza fucha w Waszyngtonie

Według źródeł Business Insidera wiceminister Piotr Nowak ma objąć wysokie stanowisko w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - najważniejszej międzynarodowej instytucji finansowej.

Każdy pracujący Polak „zapłacił” dokładnie 6795 złotych, chociaż nie chciał. Podano dokładne wyliczenia „rządowych prezentów”Każdy pracujący Polak „zapłacił” dokładnie 6795 złotych, chociaż nie chciał. Podano dokładne wyliczenia „rządowych prezentów”Czytaj dalej

- Będzie wicedyrektorem w departamencie "monetary and capital markets". W strukturze MFW to bardzo wysokie stanowisko. Departament zajmuje się rynkami finansowymi, kapitałowymi, bankami centralnymi i stabilnością systemu finansowego. Do tego dochodzi współpraca z G7 czy G20 - przekazał informator BI.

Portal przypomina, że do tej pory najwyższe stanowisko, jakie udało się objąć Polakowi w waszyngtońskiej instytucji, był Marek Belka, który w 2009 r. objął stanowisko dyrektora departamentu europejskiego.

- To są stanowiska niezależne od rządu, niepolityczne tylko merytoryczne, co znaczy, że nie mamy wpływu na ich obsadzenie. Nowak nie będzie reprezentował interesów Polski, tylko będzie normalnym pracownikiem MFW - zdradził informator portalu.

Wiceminister z najdłuższym stażem

Piotr Nowak jest wiceministrem finansów z najdłuższym stażem. Swój urząd objął w grudniu 2015 roku, podaje portal. Wiceminister jest związany z rynkami finansowymi już od piętnastu lat. Biografia polityka wydaje się niezwykle imponująca, jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe. Nowak zaczynał jako dealer walutowy w PKO BP, a później stał się traderem w CALYON, gdzie odpowiadał za obligacje.

- Od 2006 r. do 2010 r. pracował jako vice-president w londyńskim funduszu hedgingowym, należącym do grupy Swiss Re. Po drodze do resortu finansów zaliczył jeszcze Espirito Santo Investment Bank Polska oraz PKO TFI. Za czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego, od stycznia do października 2015 r., był ekspertem ds. gospodarczych w Kancelarii Prezydenta - podaje BI.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News