fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, Ogrod Saski 18.10.2017. n/z Para starszych osob odpoczywa na lawce w parku.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Stycznia 2020

Im więcej dzieci, tym wyższa emerytura? Rząd komentuje kontrowersyjne wiadomości dotyczące zmian systemu

Wiadomości na temat zmian w systemie emerytalnym zostały skomentowane przez rząd. Portal money.pl zapytał Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o to, czy wysokość emerytury będzie zależna od ilości posiadanych dzieci.

Wiadomości o uzależnieniu emerytury od ilości dzieci zdementowane

Niedawno pojawiły się wiadomości na temat zmian w systemie emerytalnym. Rząd rzekomo pracował nad projektem, według którego świadczenia emerytalne byłyby zależne od ilości posiadanych dzieci. Redakcja portalu money.pl postanowiła to sprawdzić i wysłała zapytanie do MRPiPS.

Okazuje się, że te wiadomości są nieprawdziwe. W odpowiedzi przesłanej money.pl resort zdementował te rewelacje. "Informujemy, że ministerstwo nie pracuje nad projektem powiązania wysokości emerytury z liczbą dzieci" - napisano w komunikacie przesłanym money.pl.

Warto przypomnieć, że w poniedziałek pojawiły się wiadomości o pracach nad takim projektem. O możliwym powiązaniu emerytury z liczbą dzieci pisała “Gazeta Wyborcza”. Rozwiązanie miało być zabezpieczeniem dla systemu emerytalnego.

“Zupełnie spokojnie można sobie wyobrazić sytuację, w której pracujące dzieci przekazują część swoich dochodów rodzicom. Np. każde dziecko jest zobowiązane przekazać 1 proc. swojej pensji na rzecz każdego z rodziców” - mówiła na łamach “Wyborczej” osoba związana z rządem.

Problemy banku PBS. Wypłaty świadczenia 500 plus zagrożone?Problemy banku PBS. Wypłaty świadczenia 500 plus zagrożone?Czytaj dalej

Wystarczyła jedna wypowiedź

Wiadomości na ten temat krążyły po mediach już w zeszłym tygodniu, a wpływ na to miała wypowiedź wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. demografii Barbary Sochy, która powiedziała, że uzależnienie emerytury od liczby posiadanych dzieci jest możliwe.

“Być może, w dalszej perspektywie państwa europejskie będą musiały zmierzyć się z wyzwaniem przebudowy systemu emerytalnego. Myślę tu o powiązaniu go z liczbą posiadanych dzieci. Tak, by system wspierał dzietność” - mówiła na łamach “Dziennika Gazeta Prawnej” Socha.

“Myślę, że to nie jest fikcja. Być może sytuacja do tego nas zmusi” - powiedziała w rozmowie z “DGP” wiceminister rodziny.

Powiązanie emerytury z liczbą dzieci - czy to może się udać?

A co sądzą o tym pomyśle eksperci? Zdaniem dr Antoniego Kołka, prezesa Instytutu Emerytalnego jest to możliwe. Rozwiązanie pośrednio działa np. w Czechach. - Wiek emerytalny kobiet zależy od liczby dzieci. Dla bezdzietnych wynosi 63,5 roku, a dla matek pięciorga dzieci zmniejsza się już do 59 lat - mówił na łamach money.pl dr Kołek.

Z kolei prof. Witold Orłowski uważa, że taki system nie może się sprawdzić. Zdaniem eksperta rozwiązanie niosłoby za sobą wiele konsekwencji. - Z czego te emerytury miałyby zostać wypłacane? A może trzeba by było zabrać wypracowane składki bezdzietnym? To byłoby niezgodne z konstytucją - powiedział w rozmowie z money.pl prof. Orłowski. I zaznacza, że w ciągu kilku lat reforma i tak może być konieczna.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Do polskiego szpitala trafiła dwójka dzieci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Znamy prawdę o ich stanie zdrowia
  3. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  4. Biznesinfo - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News