Ważne wiadomości dla milionów Polaków ws. PIT
eastnews/Andrzej Iwanczuk/Reporter
Autor Radosław Święcki - 16 Listopada 2020

Kolosalna zmiana dla wszystkich Polaków. Trzeba będzie zastosować się od 1 stycznia

Ważne wiadomości dla wszystkich Polaków rozliczających się z fiskusem. Wraz z początkiem 2021 roku pojawią się nowe wzory formularzy PIT, które zostały przygotowane w reakcji na epidemię koronawirusa. Zmienione wzory pozwolą m.in. na odliczenie darowizny na przeciwdziałanie COVID-19.

Ważne wiadomości ws. PIT

Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków rozliczających się z fiskusem. Choć na wypełnienie zaznania podatkowego jeszcze sporo czasu, już teraz warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2021 roku dostępne będą nowe wzory formularzy PIT. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został przygotowany przez ministra finansów, funduszu i polityki regionalnej.

Nowe wzory, jak podaje Polska Agencja Prasowa, będą odnosić się do formularzy: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT/B, PIT/D, PIT/DS, PIT/IP, PIT/O, PIT/Z, PIT/WZ oraz PIT/SE.

Minister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu do szkół i świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy będą zadowoleniMinister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu do szkół i świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy będą zadowoleniCzytaj dalej

- Projektowane rozporządzenie dostosowuje składane przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych wzory formularzy do wprowadzonych zmian ustawowych. Wzory formularzy projektowane niniejszym rozporządzeniem uwzględniają zmiany, które obowiązują od dnia 1 stycznia 2020 r. - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu, którego treść przytacza PAP.

Zmiana formularzy PIT została przygotowana w reakcji na epidemię koronawirusa. Jak przypomina PAP, ustawą, która wymusiła tę zmianę, jest nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. tarcza antykryzysowa) z 31 marca 2020 roku, w której wprowadzono szereg zmiany do ustawy PIT, mających ułatwić działalność podatników.

Odbierzesz telefon i się poważnie zdziwisz. Właśnie zmieniono procedury dot. kwarantannyOdbierzesz telefon i się poważnie zdziwisz. Właśnie zmieniono procedury dot. kwarantannyCzytaj dalej

- Jedną ze zmian, która wpłynęła na zmianę wzoru zeznań podatkowych, jest dodanie w „Informacjach Dodatkowych” check-box, informujących o rezygnacji z wpłacania przez podatników zaliczek w formie uproszczonej na podstawie art. 52r ustawy PIT – podano w ocenie skutków regulacji projektu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę
2. Gwiazda TVN została wyproszona ze sklepu. Powodem był przekaz jej programu, historię ujawniła dopiero teraz
3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

Będzie można odliczyć darowiznę

Zmienione wzory formularzy pozwolą m.in. na odliczenie darowizn na przeciwdziałanie COVID-19, przekazanych chociażby jednoimiennym szpitalom, Agencji Rezerw Materiałowych czy Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Odliczeń tych, jak informuje PAP można dokonać na podstawie zasad określonych w art. 52n ustawy PIT, czyli od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26ust. 1 ustawy PIT, art. 30c ust. 2 ustawy PIT.

Innym istotnym powodem zmian formularzy PIT jest ustawa z 19 czerwca br. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządCzytaj dalej

Polska Agencja Prasowa przywołuje opinię Ministerstwa Finansów, w której zwrócono uwagę, że wspomniana ustawa rozszerzyła katalog darowizn (odliczanych na podstawie i zasadach określonych w art. 52n ustawy PIT) o darowizny przekazane domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy, a także domom pomocy społecznej.

Jednocześnie jak podkreślono w ocenie skutków regulacji projektu ustawa umożliwia - na zasadach określonych w ustawie PIT - odliczenie darowizn, które na przeciwdziałanie COVID-19 zostały przekazane z udziałem organizacji pożytku publicznego.

W ustawie wprowadzono również możliwość odliczenia darowizn rzeczowych (np. laptopów, czy tabletów) przekazanych między styczniem a wrześniem tego roku np. organom prowadzącym placówki oświatowe, organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, lub operatorowi Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Nowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremierNowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremierCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Rząd cichcem przepycha podwyżki dla podsekretarzy stanu. Oprócz wyższej pensji dostaną też trzynastki
  4. Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy
  5. Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostaniesz
  6. Waży się przyszłość Jerzego Brzęczka. Zbigniew Boniek przekazał ważną wiadomość, będzie nowy trener?
  7. Wystarczy kilka łyków dziennie, by pozbyć się natrętnego kaszlu. Domowy sposób naszych babć w końcu wraca do łask
Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjściaŚwiadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjściaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News