WHO z nietypowym apelem na święta
pixabay/LUM3N
Autor Radosław Święcki - 17 Grudnia 2020

Apel nietypowy, nawet jak na WHO. Szykują się Święta inne od wszystkich

Jak wiadomo tegoroczne święta upłyną pod znakiem pandemii przez co będą zupełnie inne od dotychczasowych. Na blisko tydzień przed Bożym Narodzeniem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała dość nietypowy apel dla Europejczyków, którzy w świątecznym okresie spotkają się z bliskimi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O co apeluje WHO w związku ze świątecznymi spotkaniami
  • Jakie kraje właśnie wprowadziły lockdown
  • Ilu Polaków chce zakazu przemieszczania w święta

WHO z nietypowym apelem

Święta Bożego Narodzenia już za niespełna tydzień. Tegoroczne święta są niezwykłe, gdyż upływają pod znakiem pandemii i wprowadzonych w związku z tym obostrzeń. To najbardziej dotkliwe obostrzenie dotyczy świątecznych spotkań w dość ograniczonym gronie. Właśnie w związku z rodzinnymi spotkaniami Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zaskakujący apel.

WHO, jak podaje Business Insider Polska radzi Europejczykom, którzy zamierzają w okresie świątecznym spotkać się z bliskimi, by podjęli odpowiednie środki ostrożności. Według organizacji najlepiej by było gdyby te spotkania odbyły się na zewnątrz, a jeśli to nie będzie możliwe, to miejsce spotkań powinno być wietrzone. WHO rekomenduje również, by osoby biorące udział w świątecznym spotkaniu miały założone maseczki (jak niedawno pisaliśmy przedstawiciele organizacji stwierdzili, że lockdownu można było uniknąć, gdyby 95 proc. społeczeństwa nosiło maseczki).

Tymczasem jeśli ktoś spodziewał się, że w związku z nadchodzącymi świętami nastąpi swego rodzaju pandemiczna odwilż, to obserwując poczynania chociażby naszych zachodnich sąsiadów srogo się rozczaruje. Od dziś do 10 stycznia Niemcy wprowadzają twardy lockdown w związku z którym otwarte będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, a także apteki i banki. Zamknięte będą natomiast szkoły, restauracje i bary i wszelkiego rodzaju zakłady usługowe. W spotkaniach jak podaje Business Insider Polska będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób z dwóch gospodarstw domowych (limit ten nie dotyczy osób poniżej 14 lat).

Niewielkie poluzowanie restrykcji nastąpi w dni świąteczne w związku z czym członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotkać się z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny. Zasada ta nie będzie obowiązywała w Sylwestra, kiedy to zakazano spotkań w większym gronie.

Lockdown również w Holandii, tyle, że tam potrwa nieco dłużej niż w Niemczech, gdyż pięć tygodni. Podobnie jak u naszych sąsiadów otwarte są jedynie sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami, a zamknięty zostały restauracje, szkoły i zakłady usługowe. Ostrzejsze obostrzenia dotyczą spotkań, gdyż w domach może przebywać jedynie dwóch gości dziennie, a w okresie świątecznym będą to mogły być trzy osoby (w Holandii limit nie dotyczy osób do 13. roku życia).

Od następnego tygodnia restrykcje wprowadzają Włochy w związku z czym od 21 grudnia do 6 stycznia nie będzie można przemieszczać się między regionami bez uzasadnionej potrzeby. Włosi nie będą mogli również opuszczać gminy w której zamieszkują w świąteczne dni, a także 1 stycznia 2021 roku. Utrzymana zostanie również obowiązująca od 22.00 do 5.00 rano godzina policyjna (w Nowy Rok zostanie przedłużona do 7.00).

We Włoszech podobnie jak w Polsce obostrzenia nie dotknęły kościołów, które pozostają otwarte. Nie można jednak wykluczyć, że pasterka odbędzie się wcześniej, tak by wierni mogli wrócić do domu przed rozpoczęciem godziny policyjnej.

Jak w Polsce?

Na działania innych krajów europejskich w związku z pandemią powoływał się kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM, gdy pytany był o możliwość poluzowania obostrzeń w związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Szef rządu podkreślił, że władze części krajów unijnych zastanawiają się nie nad luzowaniem restrykcji, a nad ich zaostrzeniem, gdyż trzecia fala pandemii to „realne zagrożenie”.

- Chcemy chyba, żeby nasi dziadkowie, nasi najbliżsi przeżyli te święta, to jest najważniejsze – stwierdził w RMF FM Mateusz Morawiecki, apelując by okres poświąteczny i następujące po nim ferie zimowe były okresem dobrowolnej narodowej kwarantanny.

Odnośnie samych świąt wiadomo, że nie będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż pięć osób (nie licząc osób zamieszkujących gospodarstwo domowe). Póki co nie wiadomo, czy wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania na święta, czego w listopadzie nie wykluczał szef rządu. Z przywołanego przez Money.pl badania wynika, że zakaz ten poparłoby ok. 40 proc. Polaków, zaś ponad połowa jest jemu przeciwna.

Wracając do apelu WHO. Wyobrażacie sobie spotkanie świąteczne z najbliższą rodziną w maseczkach?

ZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezentZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezentCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Na klientów wielkiego polskiego banku czekają duże zmiany. Właśnie je potwierdzono
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News