Wesela zagrożone przez pandemię
Pixabay/grupa5d
Autor Maria Glinka - 13 Maja 2020

Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach

Tegoroczne wesela stanęły pod znakiem zapytania. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia zabrał głos w sprawie kolejnych etapów odmrażania gospodarki i odpowiadał na pytania dotyczące możliwości organizowania uroczystości rodzinnych.

Wesele w dobie pandemii

Wesela zaplanowane na 2020 r. zależą od dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Rząd stara się stopniowo zmniejszać obowiązujące ograniczenia w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie cały czas podtrzymuje, że fundamentalną zasadą jest zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski wyznał, że „wesela, spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach (…) nie są z natury możliwe w reżimie dystansowania się”, więc na decyzję w sprawie ich organizacji trzeba będzie jeszcze zaczekać. W pierwszej kolejności „pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu” – zaapelował szef resortu.

Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówBon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówCzytaj dalej

Czas gra na niekorzyść osób planujących wesela

Plan znoszenia obostrzeń w przestrzeni publicznej jest realizowany stopniowo. Trzeci etap odmrażania gospodarki zapowiedziano na poniedziałek 18 maja. Wtedy to zostaną otwarte lokale gastronomiczne oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, których funkcjonowanie będzie się odbywało w specjalnym reżimie sanitarnym - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Wprowadzenie tak sztywnych reguł odseparowania poszczególnych osób jest niemożliwe w trakcie uroczystości rodzinnych, jakimi są wesela. Dopiero po analizie efektów, jakie przyniesie otwarcie restauracji i zakładów fryzjersko-kosmetycznych, rząd będzie w stanie „zakomunikować większe wydarzenia i imprezy np. wesela” – wyznał Szumowski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Pilne doniesienia ze Śląska. Zawalił się budynek kopalni Mysłowice, strażacy nie mogą wejść do środka

Nierówne traktowanie i wprowadzanie w błąd

Pary coraz częściej wybierają śluby cywilne bez wesel

Na tradycyjne wesela trzeba będzie jeszcze zaczekać, ale premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w dalszym ciągu nie ma przeciwwskazań, aby odbywały się ceremonie zaślubin w ograniczonym gronie. Mimo że koronawirus pokrzyżował plany wielu par to część z nich zdecydowała się na uroczystość w Urzędach Stanu Cywilnego. W marcu w Warszawie pobrało się 205 par, czyli zaledwie o 93 mniej niż w tym samym miesiącu w 2019 r. We Wrocławiu nowożeńców do połowy kwietnia było 101, 68 par zrezygnowało – podaje Gazeta Wyborcza.

Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób jest organizacja skromnej ceremonii zaślubin w pierwotnym terminie, przy jednoczesnej zmianie daty wesela. Jednak wytyczne co do zawierania związku małżeńskiego w Urzędach Stanu Cywilnego nie są odpowiednio doprecyzowane i poszczególne placówki samodzielnie interpretują przepisy. Kierownik wrocławskiego oddziału wyznał, że jednego dnia odbywa się ok. 30 ślubów, co daje łączną liczbę 900 osób – wobec pandemii trzeba było to ograniczyć. Na wprowadzenie limitu osób, identycznego jak ten obowiązujący w kościele, zdecydował się Urząd Stanu Cywilnego w Kaliszu. Na mocy najnowszych decyzji rządu również i to ograniczenie zostało zmodyfikowane. Już od 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 mkw., a nie jak obecnie – 15 mkw.

We wtorek premier zapowiedział, że zostanie przygotowane rozporządzenie, dookreślające ilość osób, które będą mogły uczestniczyć w większych uroczystościach m.in. w weselach. Termin przedstawienia szczegółów planowanego dokumentu jest na razie nieznany.

Biedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćBiedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 16-latek nie miał maseczki i był na dworze. Został zatrzymany przez policję, sprawa trafiła do sądu
  2. Parenting: Lekarze byli w błędzie? Pomylono chorobę Kawasakiego z innym schorzeniem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Potężne trzęsienie ziemi. Służby: "Najsilniejsze, jakie przeżyłem". Zaskakująca wiadomość ze świata
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News