Górnicy dostaną 6 proc. podwyżki
wikimedia/Silar
Autor Komunikaty prasowe - 20 Lutego 2020

Górnicy znowu z podwyżkami. Wynegocjowali je nawet wstecz

Górnicy otrzymają podwyżki w wysokości 6 proc. wynagrodzeń — poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To uspokoiło samych górników i ci odwołują akcje protestacyjne, jakimi miały być protesty w Warszawie i referendum strajkowe. 

Górnicy z podwyżkami

Podwyżki obejmą górników od 1 stycznia tego roku. Jest to jak się jednak okazuje tylko połowa tego, czego żądały związki górnicze. Koszt podwyżek w Polskiej Grupie Górniczej wyniosą 270 mln złotych. Dla górników to wzrost świadczeń w wysokości 350-400 zł brutto. Mogło się zdawać, że decyzja co do podwyżek będzie jednak inna. Jeszcze niedawno, bo w ten poniedziałek minister Sasin informował, że Polskiej Grupy Górniczej na takie podwyżki nie stać, bo ta nie przynosi zysków.

Kiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachKiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachCzytaj dalej

Nie jest to też ostatnie słowo ze strony związkowców. W związku z tym, że postulat 12 proc. podwyżki nie został spełniony górnicy będą chcieli wznowić rozmowy płacowe we wrześniu.

"Związkowcy zaznaczali też, że zapowiadane wcześniej na przyszły tydzień protesty — referendum strajkowe i manifestacja w Warszawie — są zawieszone, ale nie definitywnie odwołane. Strona społeczna czeka teraz na dalsze rozmowy o przyszłości górnictwa i energetyki" - informuje portal bankier.pl.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Do 21 kwietnia Ministerstwo Aktywów Państwowych ma się spotkać ze związkowcami i przedstawić, jak ma dalej funkcjonować górnictwo — przede wszystkim Polska Grupa Górnicza i energetyka, bo obecna formuła ma się powoli się "wyczerpywać". Strony ustaliły też, że zostanie zablokowany import rosyjskiego węgla, by pozbyć się nagromadzonych zwałów przy kopalniach. Inaczej wydobycie zostanie zaprzestane, bo nie będzie go już gdzie składować.

Wynegocjowane w czwartek porozumienie płacowe w Polskiej Grupie Górniczej ma być oficjalnie podpisane w piątek przed południem — podała spółka w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nawet 2500 zł ekstra dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News