Pope Francis walks towards the platform to preside over a moment of prayer on the sagrato of St Peter's Basilica, the platform at the top of the steps immediately in front of the fa?ade of the Church, to be concluded with the Pope giving the Urbi et orbi Blessing, on March 27, 2020 at the Vatican. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)
VINCENZO PINTO/AFP/East News
Autor Radosław Święcki - 5 Kwietnia 2020

Z ostatniej chwili: Watykan się zamyka, ale to nie wszystko. Pierwszy raz w historii Kościoła podjęto radykalne decyzje

To będzie wyjątkowy Wielki Tydzień w Watykanie. W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii w tym szczególnym okresie Plac św. Piotra będzie zamknięty dla wiernych. Podjęto również ważną decyzję odnośnie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Watykan w Wielki Tydzień

Watykan w Wielkim Tygodniu w niczym nie będzie przypominał tego, który znamy z ubiegłych lat w okresie przygotowań do święta Wielkanocy. Po raz pierwszy w historii Plac Św. Piotra będzie zamknięty dla wiernych.

Papież Franciszek będzie w tym czasie odprawiał msze święte, ale z udziałem nielicznej grupy osób.

To nie jedyna historyczna zmiana. Jak podaje portal o2.pl, określaną mianem najbardziej symbolicznej zmiany jest decyzja o przeniesieniu piątkowego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Zazwyczaj odbywało się ono w Koloseum, tym razem jednak odbędzie się przed bazyliką watykańską.

Zmiany podyktowane są oczywiście chęcią zapewnienia wiernym bezpieczeństwa w czasie trwającej pandemii koronawirusa.

Rz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojegoRz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojegoCzytaj dalej

Wielki Tydzień w Polsce

Jak będzie wyglądał Wielki Tydzień w polskim Kościele. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaleca „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.

Złe wieści dla klientów. Podczas zakupów czekają kontroleZłe wieści dla klientów. Podczas zakupów czekają kontroleCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ważny apel prezydenta do wszystkich Polaków. Chodzi o zakupy

W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej może odbyć się bez ludzi.

- Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum – wyjaśnia Kongregacja.

Z kolei w Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską.

- W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia – głosi dekret Kongregacji.

W Wielką Sobotę w czasie Wigilii Paschalnej, „przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa ciała w mieszkaniu, na miejscu prokurator i policja. Nieoficjalnie: siostra zabiła brata, potem siebie?
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News