Warszawa protest przeciw rządowi
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 09.12.2020. Marsz dla Przyszlosci. Ruchy klimatyczne i dzialajace na rzecz praw czlowieka wspolnie w obronie klimatu.
Autor Konrad Karpiuk - 13 Grudnia 2020

Cała Warszawa może stanąć. Dziś wstrząśnie stolicą, odczują wszyscy mieszkańcy

Warszawę 13 grudnia ogarnie fala manifestantów. Protest w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego może być największym zgromadzeniem antyrządowym od lat. Na ulicę wyjdą m.in. przedsiębiorcy, kobiety, czy rolnicy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie grupy będą organizować protesty
 • Jakie postulaty ma branża hotelarska
 • Co zjednoczyło odmienne środowiska polityczne

Warszawa: Ogromny, antyrządowy protest. Przyjadą manifestanci z całej Polski

Warszawa w wielu kluczowych punktach zostanie zablokowana przez ogromny protest. Na niedzielny strajk generalny zapowiedziało się wiele środowisk antyrządowych. Ugrupowania od prawicy do lewicy pójdą pod różnymi hasłami, ale cel będzie jeden, wywalczenie zmian i pokazanie niezadowolenia suwerena z obecnej władzy.

Jak pisze Wirtualna Polska, swój udział zapowiedzieli nawet mieszkańcy gór, którzy specjalnie na protest przyjadą do Warszawy. Branża hotelarska jest wściekła na rząd, który zamknął jej biznes przed świętami. Będą domagać się otwarcia ich przedsiębiorstw oraz wydłużenia ferii zimowych.

- Będzie gorąco, a jeżeli nic się w Polsce nie zmieni, może to być ostatnia niedziela rządów premiera Morawieckiego, który nie ma pojęcia, że są w tym kraju osoby bez środków na życie. Dołączamy do Strajku Kobiet. Idziemy razem, bez podziałów - zapowiedział dla WP Piotr Zygarski, hotelarz z Zakopanego.

Jak twierdzi Zygarski, na proteście oprócz hotelarzy pojawią się kobiety, stoczniowcy, przedsiębiorcy i górale, a protestujących może być nawet milion. Zapowiedział, że "wszyscy jesteśmy razem, biało-czerwoni, jako naród domagamy się swojego".

Wiemy już, ile rząd zapłaci za chryzantemy. Dużo mniej niż prognozowanoWiemy już, ile rząd zapłaci za chryzantemy. Dużo mniej niż prognozowanoCzytaj dalej

Strajk Kobiet nie ustępuje. Będzie kolejna manifestacja

Wiadomo, że o godzinie 12:00 na Rondzie Dmowskiego w Warszawie (które aktywistki nazywają Rondem Praw Kobiet) protest rozpocznie Strajk Kobiet. Organizatorki zaznaczyły jednak, że biorą odpowiedzialność jedynie za swoją manifestację.

- W związku z tym, że data 13.12 jest w Polsce bardzo symboliczna, szykuje się kilka wydarzeń organizowanych przez różne grupy i organizacje. My jako Strajk Kobiet zapraszamy na demonstrację o godzinie 12 na Rondo Praw Kobiet. Jesteśmy jedynymi organizatorkami tej manifestacji i tylko za nią bierzemy odpowiedzialność - napisał na Facebooku Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Do protestów dołączają przedsiębiorcy

W manifestacji wezmą udział również przedsiębiorcy oraz AgroUnia, która swój protest rozpoczęła jeszcze w nocy. Jak zapowiedział w rozmowie z portalem warszawa.naszemiasto.pl Paweł Tanajno, lider ugrupowań przedsiębiorców, 13 grudnia odbędzie się "największa w historii ostatnich 100 lat" demonstracja przeciwko rządowi.

- Mamy w Polsce państwo autorytarne nieszanujące praworządności. Spełniają się marzenia i oczekiwania milionów internautów. Przeczytałem dziesiątki tysięcy komentarzy: "Zjednoczcie się, bądźcie solidarni, razem wspólnie wszyscy". Tak będzie. Naszym celem jest obalenie reżimu - zapowiadał Tanajno.

Protest od prawicy do lewicy. Wszyscy mają wspólny cel

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, protestować będą środowiska o odmiennych poglądach politycznych. Choć ugrupowania będące organizatorami to inicjatywy oddolne, to trudno w takich wypadkach uniknąć powiązań z poszczególnymi partiami, czy skrzydłami politycznymi. Mimo wszyscy zapowiadają, że będą maszerować bez podziałów, bo tak samo jak inni, są niezadowoleni z działań obecnego rządu.

- Lekceważą społeczeństwo. Napychają sobie kieszenie. Biją ludzi na ulicach. A my jesteśmy wolne i wolni i z tej wolności nie zrezygnujemy! Nie chcieli z nami rozmawiać - teraz mają nas wszystkich przeciwko sobie. Chodźmy razem po wolność! - napisano na stronie wydarzenia Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News