Waloryzacja emerytur będzie korzystna dla najbardziej poszkodowanej dotychczas grupy seniorów
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 28 Kwietnia 2020

Waloryzacja emerytur według nowych zasad? Seniorzy będą mogli dostawać więcej

Rada Ministrów planuje zmianę sposobu waloryzacji emerytur. Skorzystają na niej dotychczas najbardziej poszkodowani przez aktualne przepisy tzw. czerwcowi emeryci.

Waloryzacja emerytur – kto skorzysta?

Waloryzacja emerytur – jak informuje Money.pl – planowana jest w związku z kolejną wersją tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe zasady byłyby korzystne dla tzw. czerwcowych emerytów, którzy w związku z obecnie obowiązującymi przepisami otrzymują niższe świadczenie niż seniorzy, którzy udają się na emeryturę w pozostałych miesiącach.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w czerwcu – jak przypomina portal – przeprowadzana jest waloryzacja roczna emerytur, która dla świadczeń wypłacanych w tym miesiącu jest jedyną obowiązującą. Tymczasem seniorzy, którzy złożyli wniosek między styczniem a majem bądź lipcem i grudniem, oprócz waloryzacji rocznej, mogą również skorzystać z waloryzacji kwartalnej. Tym samym wysokość świadczeń przyznawanych w czerwcu jest niższa (nawet o kilkaset złotych) niż tych, które są wypłacane w pozostałych miesiącach.

Pandemia spowoduje większe zainteresowanie jednym produktem. Eksperci nie mają wątpliwościPandemia spowoduje większe zainteresowanie jednym produktem. Eksperci nie mają wątpliwościCzytaj dalej

Tymczasem w związku z prognozowanym pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, można się spodziewać wzrostu liczby osób, która przy pierwszej nadarzającej się okazji zdecydują się odejść na emeryturę.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Pilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polek i Polaków. Prośba okazała się niecodzienna

Czerwcowi emeryci przestaną być stratni?

Czy ci, którzy przerwą aktywność zawodową w czerwcu, będą musieli pogodzić się z tym, że ich świadczenie będzie niższe? Niekoniecznie. Wspomniana zmiana proponowana w związku z nową wersją tarczy antykryzysowej zakłada bowiem propozycję, by przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu 2020 roku liczyć ją dokładnie w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju (o ile jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego).

Zapłacili 20 zł, a dostawali towar za ponad 1000 zł. Biedronka popełniła błąd, który ucieszył klientówZapłacili 20 zł, a dostawali towar za ponad 1000 zł. Biedronka popełniła błąd, który ucieszył klientówCzytaj dalej

Z przywołanych przez Money.pl danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że koszt takiej zmiany wyniesie ponad 2 mln zł. W kolejnych latach kwota ta będzie jednak rosnąć. W ciągu dekady Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zapłaci w sumie o ok. 40 mln zł więcej.

O tym czy tzw. czerwcowi emeryci przestaną być stratni, ostatecznie zdecyduje Sejm, a następnie prezydent.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna rzucił się na policjantów z widłami. Potem schował się w wersalce
  2. Laboratorium w Wuhan zostało zaatakowane. Cyberprzestępcy chcą poznać prawdę na temat pochodzenia wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wznowią działalność pełni strachu. Co trzeci właściciel zapowiada obniżenie cen za granicą
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News