Waloryzacja w czerwcu
flickr
Autor Maria Glinka - 5 Czerwca 2020

ZUS uruchomił wielką waloryzację. Na twoje konto emerytalne mogą powędrować tysiące złotych

Waloryzacja w czerwcu sprzyja osobom, które dopiero odkładają środki na przyszłą emeryturę. W tym roku jest niezwykle korzystna – rekordziści będą mogli zyskać nawet 100 tys. zł.

Waloryzacja składek w ZUS w czerwcu

Dzięki czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych, zawierających składki na ubezpieczenie emerytalne, zwiększą się o 8,94 proc. „To wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie” – wyznała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Co to oznacza w praktyce? Osoba, która na koncie emerytalnym uzbierała 100 tys. zł od lipca zyska dodatkowe 8 tys. zł. Każdy, kto posiada 300 tys. zł po czerwcowej waloryzacji otrzyma 28 tys. zł. Prawdziwi rekordziści odnotują wzrost o ok. 100 tys. zł. Te środki będą niezwykle istotne przy przeliczaniu wysokości przyszłej emerytury – podaje money.pl.

Badania lekarskie na prawo jazdy. Ile kosztują, jak wyglądają i gdzie się zgłosićBadania lekarskie na prawo jazdy. Ile kosztują, jak wyglądają i gdzie się zgłosićCzytaj dalej

Dwie waloryzacje - jakie są różnice?

Waloryzacja w czerwcu jest kwestią odrębną od waloryzacji w marcu. W czerwcu zyskują obywatele, którzy jeszcze nie pobierają emerytury, ale już odkładają pieniądze na przyszłe świadczenie. Natomiast waloryzacja marcowa dotyczy seniorów, którzy już pobierają świadczenia. W tym roku wyniosła 3,52. Szacunki ekspertów z Instytutu Emerytalnego wskazują, że w przyszłym roku może osiągnąć niespotykany dotąd poziom ok. 5 proc.

Waloryzacja to dopasowanie zebranych środków finansowych do rosnących cen na rynku oraz wartości wynagrodzeń. Na jakiej podstawie wyliczana jest czerwcowa waloryzacja? Wskaźnik czerwcowy jest ustalany nie tylko na podstawie wzrostu cen, ale i tempa wzrostu składek emerytalnych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Poruszający napis na grobie dziecka, którego śmiercią żyła Polska. Nie pożegnał go nikt z bliskich

Jak Polacy odkładają na emeryturę?

Dla przykładu: każdy, kto zarabia średnią 5,2 tys. zł brutto, miesięcznie przekazuje na przyszłą emeryturę 508 zł. Drugie tyle dokłada pracodawca, co daje łączną kwotę 1016 zł. W skali roku suma ta wzrasta do 12 192 zł. Po przepracowaniu 40 lat taki pracownik odłoży 487 tys. zł, co oznacza, że wysokość jego emerytury to ok. 2,2 tys. zł. To wyliczenie nie uwzględnia jednak waloryzacji składek.

Od czego jeszcze zależy wysokość emerytury? Poza zebranymi środkami na ostateczną wartość świadczenia wpływa także przewidywana długość życia. Emeryt w wieku 65 lat ma przed sobą 218 miesięcy życia (według statystyk), a senior 80-letni – zaledwie 105 miesięcy. Zakładając, że każdy z nich odłożył 500 tys. zł na emeryturę to wysokość ich świadczeń wynosiłaby 2,3 tys. (65-latek) oraz 4,7 tys. (80-latek).

W 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościW 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski miał nową wizję. Przepowiada straszne rzeczy, padły nawet konkretne terminy
  2. Andrzej Duda zapowiedział kolejne 500 plus. Kto, kiedy i na co dostanie nowy bon
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata

Sklepy usuwają jedną rzecz, Polacy oszaleli. Ludzie cisną się przy kasachSklepy usuwają jedną rzecz, Polacy oszaleli. Ludzie cisną się przy kasachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News