waloryzacja emerytur 2020
Pixabay/sabinevanerp
Autor Paulina Musianek - 28 Listopada 2019

Waloryzacja 2020 zbyt niska. Emerytów nie będzie stać na podstawowe produkty

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku ma być spora - seniorzy mogą spodziewać się zastrzyku gotówki. Jednak może to wcale nie poprawić sytuacji bytowej polskich emerytów i rencistów - podniesienie świadczeń nie nadąży i tak za szybkim wzrostem cen i za podwyżkami.

Waloryzacja w górę, poziom życia polskich seniorów nadal w dół

Waloryzacja rent i emerytur wyniosła w tym roku 2,86 proc., zaś w przyszłym roku ich świadczenia zostaną podniesione jeszcze bardziej. Seniorzy powinni być zatem zadowoleni. Jednak rzeczywistość jest brutalna.

Ten “ogromny” wzrost emerytur to dla wielu osób tylko 57 złotych na rękę. Obecnie najniższa emerytura to 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto - zatem po waloryzacji emeryci dostaną 992 zł na rękę. Wyższe emerytury zaczną obowiązywać od początku marca 2020 roku. Są to informacje nieoficjalne i szacunkowe, oficjalnie dane zostaną obliczone na podstawie danych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny na początku 2020 roku.

Powyżej 1744 złotych świadczenia obejmie waloryzacja procentowa. “Dla przykładu, jeśli ktoś obecnie pobiera 2230 zł emerytury na rękę, po waloryzacji 2020 dostanie 72 zł więcej, czyli 2302 zł netto miesięcznie. O nieco ponad 100 zł wzrosną świadczenia emerytów otrzymujących świadczenia na poziomie 3100 zł na rękę”, czytamy na WP.

ZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyCzytaj dalej

Mimo to, podwyżka, którą otrzymają seniorzy i tak nie będzie dla nich odczuwalna. Dodatkowe pieniądze “zje” inflacja i podwyżki, których będzie niemało w przyszłym roku. Jak pisaliśmy tydzień temu, podwyżki w przyszłym roku dotkną nas bardziej, niż może się wydawać. Rząd szuka dodatkowych środków wszędzie gdzie się tylko da, a przede wszystkim - w naszych kieszeniach. Podwyżki dotkną na pewno cen alkoholu i wyrobów tytoniowych za sprawą podniesienia akcyzy o 10 procent. Najprawdopodobniej czekają nas też podwyżki cen prądu. RMF, które podało, że podwyżki mogą wynieść od kilkunastu do nawet 40 procent. Wzrosną także opłaty paliwowe oraz niestety żywność. Owoce, warzywa i mięso są coraz droższe, a będzie jeszcze gorzej. Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface, na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy ceny żywności wzrosną o 8 procent. Jak podaje "Super Express", z tego względu seniorzy apelują do rządu: "waloryzacja emerytur musi wzrosnąć".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olbrychski ujawnił, co Maria Kaczyńska uważała o swoim szwagrze
  2. Nie żyje słynny aktor. Zmarł przed kamerami, miał 35 lat
  3. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News