Emeryci nie mają co liczyć na wysoką waloryzację świadczeń w przyszłym roku
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek
Autor Radosław Święcki - 27 Sierpnia 2020

Waloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżki

Niezbyt dobre informacje dla emerytów i rencistów. Wszystko wskazuje na to, że wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur będzie na minimalnym poziomie - 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku.

Znikoma waloryzacja

Choć przyjęcie rozporządzenia rządu w sprawie wysokości zwiększania wskaźnika emerytur i rent w przyszłym roku planowane jest na trzeci kwartał tego roku, z informacji przekazanych przez serwis ISB News wynika, że Rada Ministrów chce minimalnego wskaźnika przyszłorocznej waloryzacji na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, jak przypomina portal to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. “Co najmniej”, czyli istnieje możliwość przeznaczenia więcej niż 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia, ale - wszystko na to wskazuje - rząd nie zdecyduje się na ten krok.

Wysokość wskaźnika waloryzacji rent i emerytur podobnie jak wysokość płacy minimalnej jest przedmiotem negocjacji rządu z partnerami społecznymi w Ramach Rady Dialogu Społecznego (ostateczna decyzja w tej kwestii leży po stronie Rady Ministrów). Zazwyczaj negocjacje w tej kwestii odbywają się w czerwcu, w tym roku jednak ze względu na pandemię koronawirusa odbywają się one w sierpniu. Waloryzacja rent i emerytur zacznie obowiązywać od marca przyszłego roku.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News