Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur 2021
pexels/ Decha Huayyai
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Lipca 2020

Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat

Waloryzacja na 2021 rok może być całkiem wysoka. Portal Money.pl w oparciu o dane Narodowego Banku Polskiego wyliczył, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku może wynieść zawrotną wartość, jakiej nie miała od 10 lat.

Waloryzacja 2021

Według szacunków Money.pl, w przyszłym roku waloryzacja może wynieść 4,25%, co oznacza dodatkowe 42,5 zł na każdy tysiąc. Jeśli tak się stanie będzie to najwyższa waloryzacja na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia.

To zdecydowanie więcej niż wynosiła waloryzacja z tego roku. Przypomnijmy, że w 2020 seniorzy mogli liczyć na waloryzację rzędu 3,56%, co oznaczało dodatkowe 35,6 zł na każdym tysiącu emerytury. W prawie było jednak zastrzeżenie, które zablokowało poziom minimalnej podwyżki świadczenia na 70 zł brutto, czyli 57 zł netto mogli w tym roku dostać seniorzy z tytułu waloryzacji.

Skąd tak wysoka podwyżka?

Procent waloryzacji zależy w głównej mierze od inflacji. W tym roku ceny rosły w zawrotnym tempie, co przełoży się na wysokie podwyżki. Za dodatkowe pieniądze nie kupimy jednak większej ilości produktów. Wynika to z tego, że inflacja wpływa na obniżenie wartości pieniądza. To dlatego dziś za tę samą cenę kupimy znacznie mniej produktów.

- Najnowsze prognozy pokazują, że - wbrew wcześniejszym analizom - inflacja w Polsce jest na coraz wyższym poziomie. To oznacza, że waloryzacja emerytur w 2021 roku może być na rekordowym poziomie, o ile trend się utrzyma - stwierdził Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Money.pl.

Ekspert dodał także, że wyrównanie, mimo że jak najbardziej należy się emerytom i rencistom, w sposób znaczny odbije się na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który już w tej chwili jest znacząco nadwyrężony. Świadczenia dla kolejnych pokoleń są zagrożone, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę źródło finansowania 13. emerytur, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News