Waloryzacja emerytur będzie wyższa niż zakładano?
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 16 Listopada 2020

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rząd

Dobre i złe wiadomości dla emerytów. Z prognoz ekspertów wynika, że waloryzacja przyszłorocznych świadczeń będzie wyższa niż zakładał rząd, co oznacza, że do kieszeni seniorów może wpaść więcej pieniędzy niż zapowiadano. Zła wiadomość jest taka, że w kolejnych latach już takich podwyżek nie będzie.

Waloryzacja większa niż zakładano?

Tradycyjnie na początku marca rząd planuje waloryzację kwotowo-procentową rent i emerytur. Minimalna emerytura wynosi obecnie 1025 zł na rękę i z zapowiedzi rządu wynikało, że w przyszłym roku wzrośnie o 40 zł, podczas gdy wyższe świadczenia miałyby wzrosnąć o 3,83 proc.

Tymczasem cytowani przez „Fakt” eksperci przewidują, że w związku z rosnącą inflacją waloryzacja świadczeń będzie musiała być wyższe. Potwierdzają to również prognozy Narodowego Banku Polskiego, z których wynika, że inflacja wzrośnie do 3,4 proc. a to właśnie również od poziomu wzrostu cen (a także poziomu zarobków) uzależniona jest wysokość waloryzacji.

Ile zyskają zatem emeryci? Tabloid przywołuje wyliczenia ekspertów z Instytutu Emerytalnego, którzy spodziewają się wysokiego poziomu inflacji, co w tym wypadku przełoży się na podwyżki świadczeń dla seniorów.

– Według naszych prognoz inflacja rośnie szybciej, niż zakłada to rząd. Dla emerytów to o tyle dobra wiadomość, że przyszłoroczna waloryzacja będzie wyższa i wyniesie nawet ok. 4,4 proc. – mówi w rozmowie z „Faktem” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Tym samym, jak podaje tabloid emeryci zyskają minimum 42 zł netto.

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę
2. Nagle "Rolnik szuka żony" wstrzymany. Co się stało?
3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

Na tym jednak koniec dobrych wiadomości, bowiem z wyliczeń ekspertów wynika, że w kolejnych latach emeryci mogą spodziewać się podwyżek już na niższym poziomie. Z prognoz wynika, że w 2022 roku seniorzy mogą spodziewać się wzrostu o 3,35 proc., zaś rok później – 3,45 proc. W praktyce oznacza to, że najniższe świadczenia wzrosną o ok. 35-38 zł netto. Tymczasem jak przypomina tabloid, Prawo i Sprawiedliwość obiecywało w programie wyborczym przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi wprowadzenie podwyżek kwotowych na stałe w wysokości minimum 52 zł na rękę.

Wyższa „trzynastka” i waloryzacja

Warto podkreślić, że wyższa waloryzacja emerytury wiązać się będzie ze wzrostem tzw. trzynastej emerytury. Zakładając, że świadczenia wzrosną o 4,4 proc., wówczas „trzynastka” może wynieść 1253 zł brutto, czyli 1024 zł na rękę. Przypomnijmy, że dodatek ten został po raz pierwszy wypłacony wiosną tego roku, a jego wysokość wyniosła 971 zł netto. Z przywołanych przez „Fakt” prognoz wynika, że w 2022 roku „trzynastka” wyniesie 1058 zł netto, zaś w 2023 roku niespełna 1100 zł.

Trzynasta emerytura zostanie wypłacona seniorom po raz drugi wiosną przyszłego roku, zaś na koniec 2021 roku planowana jest wypłata „czternastej emerytury”, której wysokość będzie zbliżona to „trzynastki”.

O ile jednak wiosenny dodatek będzie przysługiwał wszystkim emerytom, to już „czternastka” w pełnej wysokości nie będzie powszechna. Świadczenie w pełnej kwocie otrzymają wyłącznie osoby nie przekraczające progu 120 proc. średniej emerytury, co oznacza, że zastrzyku gotówki w postaci nieco ponad 1000 zł na rękę nie dostaną seniorzy ze świadczeniem na poziomie 3000 zł.

Nie oznacza to, że osoby te nie otrzymają żadnych pieniędzy. Obowiązywać będzie bowiem mechanizm “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że jeśli ktoś przekroczy próg np. o 100 zł, to wypłacone środki będą pomniejszone właśnie o taką kwotę. Tym samym bogatsi emeryci ze świadczeniem na poziomie ok. 4,5 tys. zł na „czternastkę” nie będą mogli liczyć.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News