Waloryzacja środków na subkoncie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 16 Maja 2020

Waloryzacja 2020 ogłoszona. Wiemy już, o ile wzrosną twoje składki na ZUS, zdecydowanie ci się spodoba

Waloryzacja środków na subkoncie wyniesie w tym roku prawie 6 proc. Mimo że to o ponad trzy procent mniej niż w ubiegłym roku to i tak stawka jest wysoka. Co to oznacza dla emerytów?

Roczna waloryzacja ucieszy posiadaczy dużego kapitału

Wszystkie składki na ZUS podlegają corocznej waloryzacji, którą Główny Urząd Statystyczny ogłasza w maju. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 105,73, czyli 5,73 proc. Oznacza to, że łączna suma środków skumulowanych na subkoncie zostanie zwaloryzowana o 5,73 proc.

Czereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzytaj dalej

Jest to dobra informacja dla posiadaczy dużych kapitałów, ponieważ dzięki korzystnej waloryzacji ostateczna wysokość ich emerytury wzrośnie. Nie przekłada się to jednak na automatyczne podniesienie emerytury czy renty, ponieważ tego dotyczy marcowa waloryzacja świadczeń.

Dwie waloryzacje dotyczące emerytur

Majowa i marcowa waloryzacja to dwa odrębne zagadnienia. Marcowy komunikat GUS podnosi kwotę wypłacanego świadczenia, a majowy – wartość zgromadzonych środków. O ile wzrosną tegoroczne emerytury w kwocie wypłacanej? O 3,56 proc z pewną gwarancją – 70 zł. Dotyczy to emerytur, emerytur pomostowych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych – podaje money.pl.

Majowego komunikatu nie da się dokładnie przeliczyć, ponieważ na ostateczną wysokość kwoty ma wpływ cały szereg dodatkowych czynników np. „uzbieranych środków, wieku i wielu innych” – tłumaczył Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Waloryzacja blisko 6 proc. oznacza zatem, że wypłata świadczeniobiorcy na pewno nie będzie niższa niż dotychczas. Gdy na subkoncie ulokowano 100 tys. zł, można być pewnym że po dzisiejszym komunikacie ta kwota nie spadnie poniżej 105 tys. zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nauczyciel w szale zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. "Ile można sp******** rzeczy"?

Waloryzacja niższa, ale nadal wysoka

Tegoroczna waloryzacja środków na subkoncie jest niższa w 2019 r., kiedy to padł rekord – 9,2 proc. Jednak stawka w 2020 r. świadczy o zwyżkowym trendzie względem kilku ostatnich lat. W 2014 r. waloryzacja wynosiła zaledwie 2,06 proc.

85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?Czytaj dalej

Od czego zależy waloryzacja? Przede wszystkim od kondycji gospodarki i wahań cen. ZUS informuje, że wskaźnik rocznej waloryzacji jest „równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji” i stąd wspomniane 5,73 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniaki porzucone na torach czekały na śmierć. Ktoś zostawił je celowo
  2. Miał tysiące partnerów. Według specjalistów mógł być pacjentem zero epidemii AIDS
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 4 osoby nie żyją, ponad 23 rannych. Doszło do trzęsienia ziemi, porażająca wiadomość z zagranicy
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News