Waloryzację zje inflacja
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 20/06/2015 Warszawa " Marsz Parada Seniora " przeszla ulicami centrum
Autor Komunikaty prasowe - 16 Stycznia 2020

Miliony emerytów będzie miało problem. Waloryzacja świadczeń nie zadziała

Waloryzacja emerytur już w marcu. Emeryci dostaną większe podwyżki emerytur niż zakładał rząd. Jednak nie wszyscy mają powody do radości. Miliony świadczeniobiorców nie odczuje rosnącego dobrobytu.

Waloryzacja już za niecałe 1,5 miesiąca. Osoby pobierające świadczenie emerytalne w kwocie nie większej niż 1800 złotych mogą otrzymać od marca emeryturę wyższa nie o 3,24 proc. a nawet 3,74 proc więcej. Jednak wielu z nich w ogóle nie odczuje wzrostu emerytury.

Wszystko za sprawą inflacji, która po prostu zżera wzrost świadczenia. Waloryzacja w wielu przypadkach zostanie pochłonięta przez - jak wynika z danych samego Głównego Urzędu Statystycznego - wzrost cen. Ten jest bowiem wyższy, niż prognozowano. W grudniu zaś osiągnął poziom, jakiego nikt się nie spodziewał.

- Świadczenia osób z emeryturami i rentami wyższymi niż 943 zł i niższymi niż 1850 zł wzrosną o 57 zł miesięcznie — informuje portal.

Waloryzacja niknie w rosnących cenach

Niestety radość wynikającą z planowanej na najbliższy czas waloryzacji w wypadku wielu emerytów ucinają wieści o rosnących prędko cenach na rynku. Według GUS ceny warzyw i owoców w 2019 r. wrosły o 60 proc., mąki – o 12 proc., mięsa i wędlin – o ponad 20 proc. następny rok może nie być pod względem wzrostu cen o lepszy.

Jak podaje portal, ceny mięsa mogą wzrosnąć o 5,7 proc. więcej, a ceny warzyw i owoców – nawet o 10 proc. Za ubiegłoroczny wzrost cen warzyw i owoców obwiniano suszę i słabsze zbiory. Natomiast do wyższych cen mięsa miał się przyłożyć afrykański pomór świń, który dotknął chińskie hodowle.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

W tym roku wzrost cen wynika przede wszystkim z podniesienia płacy minimalnej do 2,6 tys. złotych brutto. Nie bez efektów są także wzrosty cen prądu, paliw, ale także nowe podatki i opłaty, które nawet jeszcze w życie nie weszły, a już wywołują obawy.

Pewni swego mogą być jedynie emeryci z największymi dochodami z emerytur. W ich przypadku waloryzacja prześcignie inflację. Marne to jednak pocieszenie, ponieważ większość polskich seniorów pobiera emeryturę dużo nizszą niż 2 tys. złotych miesięcznie.

Wielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałWielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Papier toaletowy położony na desce klozetowej chroni przed bakteriami? Specjaliści ostrzegają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News