Wiemy na jaką waloryzację mogą liczyć w przyszłym roku emeryci
Marek BAZAK/East News
Autor Radosław Święcki - 15 Grudnia 2020

Waloryzacja w 2021 r. ze znacznymi zmianami. Zapomnij o tym, co pamiętasz z poprzednich lat

Rząd przyjął dziś projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada waloryzację tych świadczeń. Sprawdźcie jakich podwyżek od wiosny przyszłego roku mogą oczekiwać seniorzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich podwyżek mogą spodziewać się w przyszłym roku seniorzy
  • Jakie kwoty zostały podwyższone
  • Za co część emerytów dostanie w przyszłym roku ponad 2 tys. zł na rękę

Jaka waloryzacja w przyszłym roku?

Jak wiadomo waloryzacja rent i emerytur nastąpi tradycyjnie na początku marca przyszłego roku. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacjim czyli średnioroczny wskaźnik inflacji w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

We wtorek jak podaje Polska Agencja Prasowa rząd przyjął przedłożony przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zawierający informacje dotyczące planowanej na przyszły rok waloryzacji świadczeń.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami mają one zostać podwyższone o 3,84 proc. i jak już informowaliśmy pewne jest, że seniorzy otrzymają więcej nie mniej niż 50 zł brutto. Jak przypomina jednak Money.pl rzeczywisty wskaźnik waloryzacji zostanie ujawniony wtedy, gdy Prezes Głównego Urzędu Statystycznego poda realne wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku.

W związku z tym, że seniorzy otrzymają minium 50 zł więcej niż dotychczas, emerytura minimalna wzrośnie z obecnych 1200 do 1250 zł brutto, co oznacza, że na rękę emeryci dostaną 1068 zł.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji ma wynieść nie mniej niż 37,50 zł, co w praktyce oznacza wzrost świadczenia z obecnych 900 do 937,50 zł.

Nowela jak zauważa PAP zakłada również podwyższenie do 1750 zł miesięcznego progu wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniającego do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (tzw. 500 plus dla niesamodzielnych).

Do 2450 zł podwyższona ma natomiast zostać kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, wypłacanego na podstawie ustawy o działaczach opozycji PRL oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Z kolei do 630,50 zł ma zostać podwyższona kwota świadczenia przedemerytalnego gwarantowana do wypłaty, w przypadku, gdy osoba uprawniona osiąga przychód w wysokości skutkującej zmniejszeniem wysokości świadczenia.

Będą finansowe dodatki

Poza waloryzacją jak już niejednokrotnie informowaliśmy seniorzy mogą spodziewać się w przyszłym roku finansowych dodatków, które dla niektórych wyniosą ponad 2000 zł na rękę.

Wiosną po raz drugi ma zostać wypłacona tzw. trzynasta emerytura, której wysokość będzie zbliżona do wysokości minimalne emerytury. “Trzynastka” ma zostać wypłacona wszystkim seniorom.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku tzw. “czternastej emerytury”, które pierwsza wypłata ma nastąpić pod koniec przyszłego roku. Świadczenie trafi bowiem do osób nie przekraczających progu 120 proc. średniej emerytury, co oznacza, że nie załapią się na nie w pełnej kwocie seniorzy z emeryturą powyżej 2,9 tys. zł brutto. Nie oznacza to, że nie otrzymają żadnych pieniędzy. Obowiązywać będzie bowiem mechanizm “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że jeśli ktoś przekroczy próg np. o 100 zł, to wypłacone środki będą pomniejszone właśnie o taką kwotę. Tym samym na świadczenie nie mają co liczyć najbogatsi emeryci, ze świadczeniem powyżej 4 tys. zł.

GUS bije na alarm, z ziemią w Polsce dzieje się coś potwornego. Dotyczy już prawie 70 proc. glebyGUS bije na alarm, z ziemią w Polsce dzieje się coś potwornego. Dotyczy już prawie 70 proc. glebyCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News