Waloryzacja emerytur dla duchownych
Pexels/RODNAE Productions
Autor Maria Glinka - 15 Listopada 2020

Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojna

Waloryzacja emerytur to moment, na który wyczekują wszyscy seniorzy w Polsce. Na najbardziej uprzywilejowanej pozycji są jednak księża, którzy poza podwyżką dzięki przeliczeniu ZUS mogą liczyć także na waloryzację Funduszu Kościelnego.

Podwójna waloryzacja dla księży

Ubiegłoroczna waloryzacja emerytur realizowana przez ZUS sprawiła, że każdy senior otrzymał emeryturę wyższą o zaledwie 2,86 proc. lub co najmniej 70 zł. Dodatkowy zastrzyk pieniędzy dostali polscy księża, którzy są objęci podwójną waloryzacją. Dotyczą ich zarówno przeliczenia ZUS, jak i Funduszu Kościelnego.

Zakażony COVID-19 uciekł ze szpitala do Biedronki. Wydały go własne ręceZakażony COVID-19 uciekł ze szpitala do Biedronki. Wydały go własne ręceCzytaj dalej

Dzięki temu księża, którzy ukończyli 75. rok życia mogli liczyć także na drugą waloryzację rzędu 4 proc. – znacznie wyższą niż w przypadku wskaźnika ZUS. Podobnie, jak zwykli obywatele otrzymali również trzynastą emeryturę. A w przyszłym roku być może dostaną także czternastą.

Korzystne emerytury i waloryzacja, ale nie dla każdego. Fundusz Kościelny rośnie w siłę

Super Express donosi, że wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, a zatem i na emerytury duchownych, zdecydowanie wzrosły.

Bazując na dokumentach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dziennikarze wskazali, że łączna pula emerytalna wyniosła w 2019 r. o 6 mln zł więcej niż rok wcześniej i osiągnęła poziom 153 mln zł. Przekłada się to zatem na waloryzację 4,08 proc.

16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozemCzytaj dalej

Jednak ubiegły rok to nie pierwszy, w którym Fundusz Kościelny zwiększa swoje zaplecze finansowe. Portal money.pl podaje, że jeszcze w 1990 r. państwo przekazywało do funduszu ok. 2 mln zł. W 2019 r. ta kwota ta wzrosła do 171 mln zł. To o ok. 90 razy więcej niż trzy dekady temu.

Jaką emeryturę pobierają duchowni? Nie można wskazać dokładnej kwoty, ponieważ świadczenie senioralne dla księży zależy od przepracowanych lat, poziomu w hierarchii i wielkości parafii. Jednak sumy te są z pewnością wyższe niż emerytura minimalna przeciętnego Polaka, który otrzymuje 1200 zł miesięcznie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Emerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyć
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Resort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskimResort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskimCzytaj dalej

Przyszłoroczna waloryzacja w zapowiedziach rządzących

Waloryzacja emerytur zależy przede wszystkim o tempa wzrostu wynagrodzeń i cen na półkach sklepowych. Na podstawie tych dwóch czynników przeliczany jest kwotowo-procentowy próg podwyżki, którą rok rocznie otrzymują seniorzy.

Według najnowszych doniesień w przyszłym roku waloryzacja realizowana przez ZUS ma wynieść 4,16 proc. Jednocześnie rząd zaznacza, że kwota podwyżki nie może być niższa niż 50 zł.

Co to w praktyce oznacza dla seniorów? Najniższe świadczenie zostanie zwiększone do kwoty 1250 zł (gdyby nie zapis o minimalnej kwocie podwyżki ich przyszłoroczna emerytura wyniosłaby 1248 zł). To w dalszym ciągu dużo mniej niż emerytura duchownego.

Sondaż poparcia z ogromnym zaskoczeniem. Trzecią siłą partia, której nie ma w SejmieSondaż poparcia z ogromnym zaskoczeniem. Trzecią siłą partia, której nie ma w SejmieCzytaj dalej

Jednak ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy dopiero w marcu, ponieważ rząd postanowił zabezpieczyć się na wypadek, gdyby obecne szacunki okazały się nietrafione. Jeżeli na początku przyszłego roku wyliczenia będą wyższe to emerytury zostaną przeliczone rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, który zależy tylko od inflacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Przed chwilą ogłoszono druzgocącą informację. Nie żyje legendarny piłkarz, był idolem tysięcy osób
  7. Dr Mercola opublikował ranking 30 najzdrowszych produktów spożywczych świata. Zaskoczył wszystkich, warto zmienić jadłospis?
Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaKsięża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News