Waloryzacja emerytur dla duchownych
Pexels/RODNAE Productions
Autor Maria Glinka - 15 Listopada 2020

Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojna

Waloryzacja emerytur to moment, na który wyczekują wszyscy seniorzy w Polsce. Na najbardziej uprzywilejowanej pozycji są jednak księża, którzy poza podwyżką dzięki przeliczeniu ZUS mogą liczyć także na waloryzację Funduszu Kościelnego.

Podwójna waloryzacja dla księży

Ubiegłoroczna waloryzacja emerytur realizowana przez ZUS sprawiła, że każdy senior otrzymał emeryturę wyższą o zaledwie 2,86 proc. lub co najmniej 70 zł. Dodatkowy zastrzyk pieniędzy dostali polscy księża, którzy są objęci podwójną waloryzacją. Dotyczą ich zarówno przeliczenia ZUS, jak i Funduszu Kościelnego.

Dzięki temu księża, którzy ukończyli 75. rok życia mogli liczyć także na drugą waloryzację rzędu 4 proc. – znacznie wyższą niż w przypadku wskaźnika ZUS. Podobnie, jak zwykli obywatele otrzymali również trzynastą emeryturę. A w przyszłym roku być może dostaną także czternastą.

Korzystne emerytury i waloryzacja, ale nie dla każdego. Fundusz Kościelny rośnie w siłę

Super Express donosi, że wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, a zatem i na emerytury duchownych, zdecydowanie wzrosły.

Bazując na dokumentach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dziennikarze wskazali, że łączna pula emerytalna wyniosła w 2019 r. o 6 mln zł więcej niż rok wcześniej i osiągnęła poziom 153 mln zł. Przekłada się to zatem na waloryzację 4,08 proc.

Jednak ubiegły rok to nie pierwszy, w którym Fundusz Kościelny zwiększa swoje zaplecze finansowe. Portal money.pl podaje, że jeszcze w 1990 r. państwo przekazywało do funduszu ok. 2 mln zł. W 2019 r. ta kwota ta wzrosła do 171 mln zł. To o ok. 90 razy więcej niż trzy dekady temu.

Jaką emeryturę pobierają duchowni? Nie można wskazać dokładnej kwoty, ponieważ świadczenie senioralne dla księży zależy od przepracowanych lat, poziomu w hierarchii i wielkości parafii. Jednak sumy te są z pewnością wyższe niż emerytura minimalna przeciętnego Polaka, który otrzymuje 1200 zł miesięcznie.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Emerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyć
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Przyszłoroczna waloryzacja w zapowiedziach rządzących

Waloryzacja emerytur zależy przede wszystkim o tempa wzrostu wynagrodzeń i cen na półkach sklepowych. Na podstawie tych dwóch czynników przeliczany jest kwotowo-procentowy próg podwyżki, którą rok rocznie otrzymują seniorzy.

Według najnowszych doniesień w przyszłym roku waloryzacja realizowana przez ZUS ma wynieść 4,16 proc. Jednocześnie rząd zaznacza, że kwota podwyżki nie może być niższa niż 50 zł.

Co to w praktyce oznacza dla seniorów? Najniższe świadczenie zostanie zwiększone do kwoty 1250 zł (gdyby nie zapis o minimalnej kwocie podwyżki ich przyszłoroczna emerytura wyniosłaby 1248 zł). To w dalszym ciągu dużo mniej niż emerytura duchownego.

Jednak ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy dopiero w marcu, ponieważ rząd postanowił zabezpieczyć się na wypadek, gdyby obecne szacunki okazały się nietrafione. Jeżeli na początku przyszłego roku wyliczenia będą wyższe to emerytury zostaną przeliczone rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, który zależy tylko od inflacji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News