Waloryzacja emerytur w 2021
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 10 Grudnia 2020

Emeryci załapią się nawet na 2900 zł dodatkowej emerytury. 2021 r. powinien być udany

Waloryzacja zostanie ogłoszona w lutym, ale już teraz wiadomo, że w 2021 roku będzie wyjątkowo korzystna. Rząd zagwarantował waloryzowanie emerytur w systemie kwotowo-procentowym. To jednak niejedyne niespodzianki dla seniorów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki będzie wskaźnik waloryzacji w 2021 roku
  • Od kiedy będą wypłacane wyższe emerytury
  • Kiedy rząd wypłaci trzynastki i czternastki

Waloryzacja w 2021 roku. Emeryci mogą liczyć na większe świadczenia

Waloryzacja emerytur według rządowego planu ma być przeprowadzona w sposób korzystny dla najbiedniejszych. W stosowanym do tej pory systemie procentowym najwięcej dostawali seniorzy z już wysokimi świadczeniami. Teraz najmniej zarabiający emeryci dostaną minimum 50 zł więcej.

Według przewidywań ekspertów w przyszłym roku wskaźnik waloryzacji ma wynieść 103,84 proc. Oznacza to, że renty i emerytury zostaną podniesione o 3,84 proc. względem bazowej kwoty.

Nie można wykluczyć, że wskaźnik będzie inny niż przewidywania. Jego ostateczną wartość poznamy w lutym. Oczywiście niezależnie od tego co ustali rząd, wcześniej wspomniane 50 zł i tak jest zagwarantowane.

Przy tym warto pamiętać, że waloryzacja nie sprawi, że emeryt kupi za swoje świadczenie więcej produktów. Jej funkcją jest zrekompensowanie wysokich cen spowodowanych inflacją, oraz dostosowanie emerytur do wzrostu wynagrodzeń.

Waloryzacja jest również procesem automatycznym, co za tym idzie, aby otrzymać wyższe świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzowane emerytury będą wypłacane od 1 marca. Jednak to nie koniec niespodzianek dla seniorów w 2021 roku.

Trzynastka i czternastka już w 2021 roku. Rekordziści będą mieć emerytury wysokości 2900 zł

Oprócz waloryzacji, emeryci otrzymają po raz kolejny trzynaste świadczenia emerytalne. Planowo mają być wypłacane w kwietniu. Ich wysokość jest niezależna od zarobków emeryta, wszyscy otrzymają kwotę wysokości 1250 zł brutto (1022 zł "na rękę").

"Trzynastki" dostaną tylko ci seniorzy, którzy będą mieli prawa do wypłaty świadczenia ustalone w terminie nie późniejszym niż 31 marca 2021 roku. Trzynastkę otrzymają także renciści, osoby z rentami rodzinnymi, emeryturami matczynymi, nauczycielskimi i rolniczymi.

Ponadto po raz pierwszy zostanie wypłacone czternaste świadczenie emerytalne. Jego maksymalna wysokość to 1022 zł. Pełną czternastkę otrzymują tylko ci seniorzy, których emerytury nie przekraczają kwoty 2415 zł. Wszystkie osoby powyżej tego progu, będą miały świadczenie dodatkowe pomniejszone według zasady złotówka za złotówkę.

Z racji, że program czternastek skierowany jest jedynie do najuboższych świadczeniobiorców, osoby z emeryturami wysokości ok. 3500 zł i więcej, będą musiały obejść się smakiem. Wypłata świadczenia planowana jest na listopad. Otrzymają je jedynie osoby, które przejdą na emeryturę przed 31 października.

Jak wylicza Fakt, dzięki waloryzacji i programom rządowym, do kieszeni emerytów będzie trafiać przynajmniej 2400 zł miesięcznie. Niektórzy seniorzy mają dostawać nawet 2900 zł na rękę.

Jeżeli się nie zarejestrujesz, poniesiesz karę 1000 zł. Na dodatek czasu będzie znacznie mniejJeżeli się nie zarejestrujesz, poniesiesz karę 1000 zł. Na dodatek czasu będzie znacznie mniejCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Tajemniczy monolit w Warszawie. Wydało się kto go postawił
  2. Znamy wyniki losowania Ligi Mistrzów. Wielkie hity
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News