Waloryzacja 2020
pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 7 Lutego 2020

Emeryci mają dostać więcej. 10 tys. osób rocznie skorzysta na zmianie przepisów

Waloryzacja to nie jedyny czynnik podnoszący wartość emerytury. Jak się okazuje, czerwcowe świadczenia powinny być wyższe. Wiele wskazuje na to, że rząd zmieni sposób liczenia wysokości świadczenia. Nowe prawo nie zadziała wstecz. O konieczności korekty mówiła również prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O całej sprawie informuje Rzeczpospolita.

Czerwiec miesiącem dość problematycznym

Walotyzacja to jedno, ale przechodzenie na emeryturę w określonym miesiącu też może zmienić wysokość naszego świadczenia. Osoby, które składają wnioski w czerwcu mają niższe świadczenie. Jest ono wyliczane na bazie niekorzystnych zasad. Sprawa dotyczy 10 tys. osób w ciągu roku.

Wszystkiemu winne są przepisy z 2004 r. Różnice wynoszą nawet 200 zł. Stanisław Szwed (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) informuje: “Bardzo byśmy chcieli jak najszybciej zmienić przepisy tak, by inne zasady liczenia stosować jeszcze w tym roku”.

Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. złZgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. złCzytaj dalej

Niesprawiedliwość w przepisach

Niesprawiedliwość wynika z art 25 ustawy o emeryturach i rentach. Związana jest ona z roczną i kwartalną waloryzacją świadczeń. Prof. Gertruda Uścińska poinformowała: “Chodzi o to, aby osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu obowiązywała taka sama waloryzacja roczna i kwartalna składek i kapitału początkowego jak w innych miesiącach”.

Oznacza to, że po wprowadzonych zmianach 10 tys. osób, które decydowało się co roku przechodzić na emeryturę w czerwcu, nie zanotuje mniejszej emerytury względem reszty seniorów. Ich świadczenie zostanie podwyższone, by wyrównać różnice między miesiącami.

Waloryzacja emerytur

Od 1 marca emerytury mają być wyższe o 3 proc. Warto przypomnieć, że rządzący obiecali również trzynastkę. W 2020 r. minimalne świadczenie emerytalne zostało podniesione z 1100 zł brutto do 1200 zł brutto. Z kolei trzynasta emerytura ma być wypłacona w kwietniu bieżącego roku. Nie wiadomo jednak czy projekt ustawy nie utknie z Senacie.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  2. Objawy mogące świadczyć o poważnej chorobie. Nie warto ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Benedykt XVI w ciężkim stanie. Smutne, podjęto decyzję o jego dalszych losach
Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News