Waloryzacja rent i emerytur zbliża się wielkimi krokami
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 6 Grudnia 2020

Waloryzacja rent i emerytur nadciąga wielkimi krokami. Wiadomo, ile na pewno dostaniesz

Waloryzacja rent i emerytur nadciąga wielkimi krokami. Rząd ustalił już kwotę wzrostu świadczeń na przyszły rok. Sprawdźcie o ile na pewno więcej niż dotychczas otrzymają seniorzy. Poza samą waloryzacją, emeryci mogą liczyć w 2021 roku również na niemałe finansowe dodatki.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakiej podwyżki emeryci mogą być pewni
 • Kiedy emeryci otrzymają podwyżki
 • Jakich dodatków mogą spodziewać się w przyszłym roku seniorzy

Jaka waloryzacja?

Waloryzacja przyszłorocznych rent i emerytur coraz bliżej. Rząd, jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” ustalił już kwotę waloryzacji świadczeń na 2021 rok. Będzie ona oparta na zasadach takich samych jak w poprzednich latach, czyli na waloryzacji kwotowo-procentowej.

Wskaźnik waloryzacji jak już pisaliśmy, to średnioroczny wskaźnik inflacji w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Prognozowany wskaźnik waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur to jak podaje gazeta 103,84 proc. To jednak jak na razie prognozy, rzeczywisty wskaźnik będzie natomiast znany po tym jak Główny Urząd Statystyczny opublikuje wspomniane realne wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w tym roku. By obliczyć wartość przyszłorocznej emerytury należy pomnożyć kwotę świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Procentowe obliczanie wzrostu emerytur jak przypomina dziennik nie dotyczy tych najniższych.

W przyszłym roku jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” tak jak w poprzednich latach obowiązywała będzie zasada, że emerytury i renty nie mogą wzrosnąć o mniej niż 50 złotych. W praktyce oznacza to, że najniższa emerytura wzrośnie z 1200 do 1250 zł brutto, czyli na rękę seniorzy otrzymają 1068 zł, zaś najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 937,50 zł.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Waloryzacja to nie wszystko

Zasilenie dotychczasowego budżetu seniorów nastąpi w marcu. Również wiosną emeryci i renciści - jak już pisaliśmy - po raz drugi otrzymają tzw. trzynastą emeryturę, która wypłacana jest w kwocie minimalnej emerytury w danym roku. Tym samym w okolicach Wielkanocy seniorzy otrzymają 1250 zł.

„Trzynastka” to jednak nie wszystko, gdyż jak utrzymuje rząd, w przyszłym roku mimo trudnej sytuacji gospodarczej ma również zostać wypłacona tzw. czternasta emerytura, której kwota ma być zbliżona do wysokości minimalnej emerytury.

Na ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówNa ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

O ile jednak tzw. trzynasta emerytura trafi do kieszeni każdego emeryta, to już „czternastki” w pełnej kwocie nie otrzymają wszyscy. Świadczenie w prawdopodobnej wysokości 1250 zł trafi do osób nie przekraczających progu 120 proc. średniej emerytury, co oznacza, że nie załapią się na nie seniorzy z emeryturą powyżej 2,9 tys. zł brutto. Nie oznacza to, że nie otrzymają żadnych pieniędzy. Obowiązywać będzie bowiem mechanizm “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że jeśli ktoś przekroczy próg np. o 100 zł, to wypłacone środki będą pomniejszone właśnie o taką kwotę. Tym samym na świadczenie nie mają co liczyć najbogatsi emeryci, ze świadczeniem powyżej 4 tys. zł.

Rosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnieRosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnieCzytaj dalej

Tzw. czternasta emerytura jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu ma zostać po raz pierwszy wypłacona w listopadzie przyszłego roku, co oznacza, że część seniorów może spodziewać się finansowego prezentu pod choinkę.

Łączna kwota finansowych dodatków, jakie seniorzy otrzymają w przyszłym roku to 2500 zł brutto, co oznacza niemałe zasilenie domowego budżetu. Z wyliczeń przedstawionych przez Money.pl wynika, że trzynasta i czternasta emerytura to dla budżetu państwa koszt ok. 20 mld zł.

Klienci ING mogą odetchnąć z ulgą. Bank wreszcie przekazał pozytywne wieściKlienci ING mogą odetchnąć z ulgą. Bank wreszcie przekazał pozytywne wieściCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News