Waloryzacja emerytury obietnice PiS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 5 Października 2020

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecano

Waloryzacja emerytur ma wynagrodzić seniorom inflację i ułatwić utrzymanie się w czasie wzrostu cen. PiS obiecał najbiedniejszym emerytom znaczne podwyżki, fakty są jednak zgoła inne.

Waloryzacja będzie, ale nie tak jak obiecał PiS. Emeryci dostaną mniej

Waloryzacja dla najuboższych emerytów i rencistów miała być wyliczana w sposób kwotowy, tak aby to oni doświadczali największego wzrostu świadczeń. W 2019 roku Jarosław Kaczyński zapowiedział, że coroczna procentowa waloryzacja nie będzie niższa niż 70 zł. Jednak niedawno wiceminister rodziny, pracy i polityki, Stanisław Szwed stwierdził, że wzrosną jedynie o 50 zł.

- Chcemy, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać i robimy to konsekwentnie. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym będzie to już 1250 zł. Chciałoby się oczywiście więcej, ale możliwości budżetowe są jakie są - poinformował Szwed.

Waloryzacja jednak inna. Ile faktycznie dołoży rząd?

Jak wskazuje Gazeta Wyborcza, w rzeczywistości podniesienie emerytur o 50 zł to w dużej mierze "zasłona dymna" i wykorzystanie korzystnej sytuacji przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak twierdzi dr Łukasz Wacławik, specjalista ds. ubezpieczeń społecznych z krakowskiego AGH, obecnie wskaźnik waloryzacji wynosi 3,84 proc. co oznacza, że najniższe świadczenie emerytalne wrośnie o 46,08 zł. Czyli rząd do świadczenia dokłada jedynie 3,92 zł brutto.

Jak jednak wskazuje ekspert, to nie koniec wątpliwej podwyżki. Wskaźnik waloryzacji może przekroczyć w przyszłym roku nawet 4 proc. W wypadku, gdy przekroczyłby 4,2 proc. seniorzy z najniższą emeryturą i tak otrzymaliby 50 zł. Wychodzi więc na to, że rząd przechwala się podwyżką, która nastąpiłaby i tak, niezależnie od ich decyzji. Tymczasem niezależnie od działań rządu, emeryci dostaliby taką kwotę ze względu na wskaźnik waloryzacji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News