Waloryzacja przyszłorocznych emerytur będzie rekordowa?
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 3 Maja 2020

Ekspert ze świetnymi wiadomościami dla emerytów. Mówi nawet o rekordowych podwyżkach

Waloryzacja przyszłorocznej emerytury może być rekordowo wysoka – prognozuje w rozmowie z Wirtualną Polską Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Będzie rekordowa waloryzacja?

Dobre wiadomości dla emerytów w kwestii waloryzacji przyszłorocznego świadczenia. Według eksperta Instytutu Emerytalnego może być ona rekordowo wysoka.

- Biorąc pod uwagę wskaźniki ekonomiczne, waloryzacja przyszłorocznej emerytury może być wysoka, a nawet rekordowo wysoka, ponieważ współczynnik i wskaźnik emerytury to są dwie składowe, m.in. inflacja. Jeżeli inflacja będzie wysoka, a część ekonomistów prognozuje wzrosty, to również oznacza, że waloryzacja będzie wysoka – powiedział w programie „Koronawirus” Wirtualnej Polski Oskar Sobolewski. - W tym roku to będzie 3,52, a w przyszłym roku – jak pokazują wstępne szacunki – może zbliżyć się nawet do 5 proc. – prognozuje ekspert Instytutu Emerytalnego.

Polacy zaczęli pilnie poszukiwać jednego rodzaju nieruchomości. Popyt na nie jest olbrzymiPolacy zaczęli pilnie poszukiwać jednego rodzaju nieruchomości. Popyt na nie jest olbrzymiCzytaj dalej

Zdaniem Sobolewskiego, z obecnego systemu waloryzacji kwotowo–procentowej powrócimy do systemu procentowego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Najnowszy sondaż. Niespodziewane wyniki, trudno uwierzyć z kim Duda może spotkać się w II turze

Na jakie konkretnie podwyżki będą mogli liczyć emeryci?

Zasadnicze zmiany po pandemii zapowiedziało już 8 polskich banków. Wzrośnie koszt usług, ale to nie wszystkoZasadnicze zmiany po pandemii zapowiedziało już 8 polskich banków. Wzrośnie koszt usług, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

- Jeżeli ten wskaźnik waloryzacji będzie około 5 proc., to najbiedniejsi emeryci otrzymają podwyżkę w wysokości 65 – 70 złotych – przewiduje ekspert. Przypomnijmy, że w rządowej specustawie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 wprowadzono m.in. zmianę zasad waloryzacji i emerytur w czerwcu.

Dobre wieści dla czerwcowych emerytów

Nowe zasady będą korzystne dla tzw. czerwcowych emerytów, którzy w związku z obecnie obowiązującymi przepisami otrzymują niższe świadczenie niż seniorzy, którzy udają się na emeryturę w pozostałych miesiącach.

Dzieje się tak ponieważ w czerwcu przeprowadzana jest waloryzacja roczna emerytur, która dla świadczeń wypłacanych w tym miesiącu jest jedyną obowiązującą. Tymczasem seniorzy, którzy złożyli wniosek między styczniem a majem bądź lipcem i grudniem, oprócz waloryzacji rocznej, mogą również skorzystać z waloryzacji kwartalnej. Tym samym wysokość świadczeń przyznawanych w czerwcu jest niższa (nawet o kilkaset złotych) niż tych, które są wypłacane w pozostałych miesiącach.

Teraz jednak sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu 2020 roku liczona ona będzie dokładnie w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Tragiczna śmierć 1,5-letniego chłopca z Otwocka. Wystarczyła chwila nieuwagi
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy mogą być zagrożeni. Specjaliści ostrzegają osoby, które wyszły na spacer
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News