Waloryzacja rent i emerytur obowiązuje od 1 marca
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 3 Marca 2020

Waloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiem

Waloryzacja rent i emerytur w wysokości 70 zł nie obejmie ponad 200 tys. seniorów. Wszystko przez zbyt niskie świadczenia otrzymywane z ZUS.

Waloryzacja rent i emerytur, które weszła w życie od 1 marca zakłada, że emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Portal money.pl zwraca jednak uwagę, że nie wszyscy seniorzy mogą liczyć nawet na taką kwotę.

ZUS zabiera się za Polki, które pobierały zasiłki. Wiele będzie musiało oddać kosmiczne pieniądzeZUS zabiera się za Polki, które pobierały zasiłki. Wiele będzie musiało oddać kosmiczne pieniądzeCzytaj dalej

Dlaczego? Portal wyjaśnia, że na gwarantowane 70 zł podwyżki co miesiąc nie mają szans ci, których emerytura na dzień 29 lutego 2020 roku wynosiła mniej niż 1,1 tys. złotych - czyli nie miała gwarancji podwyższenia do tzw. świadczenia najniższego (do 1,2 tys. zł).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

70 zł podwyżki nie otrzyma w sumie ponad 200 tys. osób. Z wyliczeń portalu wynika, że ok. 50 tys. seniorów może liczyć na wzrost jedynie o 21 zł (otrzymają je osoby otrzymujące co miesiąc świadczenie w wysokości max. 600 zł), a kolejne 100 tys. otrzyma od 21 do 28 zł (osoby z emeryturą od 600 do 800 zł). Pozostali (osoby z emeryturą od 800 do 1000 zł) dostaną od 28 do 35 zł więcej.

- Gwarantowana waloryzacja na poziomie co najmniej 70 zł obejmie tylko tych, którzy otrzymują co najmniej emeryturę minimalną. To oznacza, że każdy emeryt, który otrzymywał emeryturę niższą, nie dostanie już takiej podwyżki. Jego świadczenie wzrośnie procentowo. I często o mniejszą wartość - komentuje w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, pokreślając, że prowadzi do sporego zamieszania.

- Senior, który otrzymywał 1 tys. zł emerytury brutto, może liczyć na 35 zł podwyżki. Z kolei senior, którzy miał 1,1 tys. zł emerytury brutto, dostanie dokładnie 100 zł - bo łapie się na podwyżkę emerytury minimalnej. Senior ze świadczeniem 1,2 tys. zł dostanie już z kolei gwarantowane 70 zł. Jeszcze mniejszą podwyżkę otrzyma osoba, której emerytura wynosi 50 zł, otrzyma bowiem od marca dokładnie 51 zł 78 groszy - dodaje Sobolewski.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. 3-miesięczny chłopiec trafił do szpitala z wysoką gorączką. Placówka odpowie za jego śmierć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Katastrofa statku, nie żyje 18 osób, 30 zaginionych, trwają poszukiwania. Smutne wiadomości ze świata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News