Waloryzacja emerytur w 2021 r.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 2 Listopada 2020

Waloryzacja emerytur będzie uchwalona jeszcze w tym roku. Wiemy już o ile wzrosną świadczenia

Waloryzacja świadczeń w 2021 r. zwiastuje podwyżki dla seniorów. Wariant przyjęty przez polski rząd sprawi, że im większa jest obecna emerytura, tym wyższa będzie jej podwyżka. Dlatego też osoby pobierające świadczenie minimalne otrzymają dodatkowo tylko 50 zł w ramach emerytury.

Waloryzacja emerytur korzystna dla najbogatszych

Przyszłoroczna waloryzacja procentowo-kwotowa wyniesie 4,16 proc, jednak nie mniej niż 50 zł, co jest ukłonem rządu w stronę biedniejszych obywateli. Na czym polega ten mechanizm? Jeśli waloryzacja przeprowadzona w metodą procentową będzie niższa niż 50 zł to uruchamiana jest metoda kwotowa. Dzięki temu podwyżka nie może być niższa niż 50 zł.

Jak waloryzacja 4,16 proc. przełoży się na emerytury wypłacane w przyszłym roku? Portal money.pl podaje, że im wyższa emerytura w 2020 r., tym większa będzie podwyżka. Senior, który otrzymuje świadczenie minimalne (1200 zł) dostanie dodatkowo 50 zł (1250 zł). Zatem każdy, kto pobiera emeryturę wyższą niż 1200 zł otrzyma jeszcze większą podwyżkę.

Pandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemicznePandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemiczneCzytaj dalej

Waloryzacja zakłada także podwyżkę najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przyszłym roku to świadczenie wzrośnie do kwoty 937,50 zł (obecnie 900 zł).

Waloryzacja jest obliczana w oparciu o uśredniony wskaźnik cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym, który jest powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu średniego wynagrodzenia. Warto odnotować, że tegoroczna waloryzacja, ustalana na podstawie wyliczeń z 2019 r., wynosiła 3,56 proc., ale nie mniej niż 70 zł.

Kaufland, Lidl i Biedronka kuszą. Na nagrody wydadzą miliony złotychKaufland, Lidl i Biedronka kuszą. Na nagrody wydadzą miliony złotychCzytaj dalej

Ostateczna waloryzacja po poprawkach dopiero w lutym

Media donoszą, że nowelizacja ustawy w sprawie emerytur i rent ma zostać uchwalona jeszcze w tym roku. Jednak rząd planuje zabezpieczyć się na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie przewyższał próg 4,16 proc.

„W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji", czytamy w komunikacie rządowym. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie znany dopiero w lutym przyszłego roku.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Waloryzacja niższa niż obiecywał rząd

W programie wyborczym przygotowanym na kampanię w 2019 r. partia PiS zapisała, że co roku emeryci będą otrzymać przynajmniej 70 zł podwyżki w ramach senioralnego świadczenia. Jednak już we wrześniu 2020 r. okazało się, że partia rządząca nie zamierza wywiązać się z obietnicy złożonej wyborcom.

- Chcemy, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać i robimy to konsekwentnie. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym będzie to już 1250 zł – oznajmił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. - Chciałoby się oczywiście więcej, ale możliwości budżetowe są, jakie są – ocenił przedstawiciel resortu.

Rydzyk ostro o protestach: „Manipulowane i sterowane”. Ostrzega rodziców przed własnymi dziećmiRydzyk ostro o protestach: „Manipulowane i sterowane”. Ostrzega rodziców przed własnymi dziećmiCzytaj dalej

Waloryzacja a dodatkowe świadczenia

Warto pamiętać, że waloryzacja wpłynie także na wysokość trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie dla każdego seniora, które wypłacono po raz pierwszy w 2019 r., jest bowiem równe najniższej emeryturze. Podwyżka minimalnego świadczenia o 50 zł dzięki waloryzacji oznacza, że każdy senior otrzyma w przyszłym roku trzynastkę w wysokości 1250 zł.

W dalszym ciągu ważą się także losy czternastej emerytury. Według wstępnych doniesień kolejne nadprogramowe świadczenie ma trafić do seniorów w listopadzie bądź grudniu 2021 r. Puls Biznesu donosi, że pełną czternastkę otrzymają emeryci o świadczeniu nieprzekraczającym kwoty 2400 zł brutto miesięcznie. Przy wyższych kwotach będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”.

Lekarka ze Szprotawy rozpaliła internet. Odmówiła pomocy pacjentom popierającym aborcjęLekarka ze Szprotawy rozpaliła internet. Odmówiła pomocy pacjentom popierającym aborcjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówNie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News