Waloryzacja wchodzi w życie od 1 marca
publicdomainpictures/ag gaj
Autor Radosław Święcki - 1 Marca 2020

Od dziś więcej pieniędzy trafi do portfeli emerytów i rencistów. Spore podwyżki dla seniorów

Waloryzacja rent i emerytur wchodzi w życie 1 marca. Oznacza to, że emeryci i renciści mogą liczyć na wyższe świadczenia.

Waloryzacja od niedzieli

Waloryzacja to coroczna podwyżki rent i emerytur. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 103,56 proc. Z danych podanych przez PAP wynika, że koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.

Dwa duże banki alarmują klientów. Ich pieniądze są w ogromnym zagrożeniuDwa duże banki alarmują klientów. Ich pieniądze są w ogromnym zagrożeniuCzytaj dalej

Od 1 marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Jeśli ktoś otrzymał dotychczas świadczenie w wysokości do 1966,29 zł, może spodziewać się, że jego emerytura wzrośnie o 70 zł brutto. Świadczenia powyżej tej kwoty wzrosną o 3,56 proc. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o minimum 52,50 zł brutto, a emerytury częściowe – o co najmniej 35 zł brutto.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Waloryzacja dotyczy świadczeń przysługujących na 29 lutego 2020 r.

PAP przypomina, że w związku z nowelizacją ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur i rent, którą Sejm uchwalił na początku stycznia, podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych do 1700 zł. Wcześniej o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Ustawowy wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W 2020 r. wskaźnik ten wynosi 103,56 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Trzy osoby zmarły w Bytomiu na skutek zatrucia. Niebezpieczny gaz wydobywał się wadliwego pieca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News