Waloryzacja wchodzi w życie od 1 marca
publicdomainpictures/ag gaj
Autor Radosław Święcki - 1 Marca 2020

Od dziś więcej pieniędzy trafi do portfeli emerytów i rencistów. Spore podwyżki dla seniorów

Waloryzacja rent i emerytur wchodzi w życie 1 marca. Oznacza to, że emeryci i renciści mogą liczyć na wyższe świadczenia.

Waloryzacja od niedzieli

Waloryzacja to coroczna podwyżki rent i emerytur. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 103,56 proc. Z danych podanych przez PAP wynika, że koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.

Od 1 marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Jeśli ktoś otrzymał dotychczas świadczenie w wysokości do 1966,29 zł, może spodziewać się, że jego emerytura wzrośnie o 70 zł brutto. Świadczenia powyżej tej kwoty wzrosną o 3,56 proc. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o minimum 52,50 zł brutto, a emerytury częściowe – o co najmniej 35 zł brutto.

Waloryzacja dotyczy świadczeń przysługujących na 29 lutego 2020 r.

PAP przypomina, że w związku z nowelizacją ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur i rent, którą Sejm uchwalił na początku stycznia, podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych do 1700 zł. Wcześniej o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Ustawowy wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W 2020 r. wskaźnik ten wynosi 103,56 proc.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News