deglomeracja
Wikipedia/Fundacja Modrak
Autor Paulina Musianek - 23 Lipca 2019

Walka z wyludnieniem małych miast Niemcom się nie udała. Dlaczego nam miałaby?

Jarosław Gowin chce zatrzymać wyludnianie się małych miast przez deglomerację. W Niemczech jednak ten pomysł się nie sprawdził.

Podobnie jak w Polsce, duże miasta w Niemczech szybko rosną, a małe się wyludniają. W latach 2000–2016 te powyżej 1 mln mieszkańców urosły o 3,4%, liczące 400–999 tys. osób o 0,9%, zaś te z 250–399 tys. mieszkańców straciły aż 4,1% populacji - pisze Rafał Trzeciakowski w “DGP” komentując jednocześnie propozycję Jarosława Gowina, aby rozproszyć urzędy ze stolic województw po całym kraju. Miałoby to pomóc zatrzymać wyludniania się małych miast.

Gowin: nie wszyscy Polacy pomieszczą się w Warszawie

Jarosław Gowin o deglomeracji mówił już od końca ubiegłego roku. Twierdzi, że deglomeracja powstrzyma migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast, zwłaszcza byłych miast wojewódzkich. Wicepremier wymieniał m.in. Chełm, Jelenią Górę, Kielce. Chodzi o to, żebyśmy nie sprowadzali wszystkich instytucji do Warszawy; nie wszyscy Polacy się w Warszawie pomieszczą - mówił. Przykład Niemiec jednak nie potwierdza, że takie rozwiązanie nie pomaga w zahamowaniu wyludnienia małych miast.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Deglomeracja w Niemczech

W Niemczech po II wojnie światowej z obawy "odcięcia" Berlina, postanowiono tymczasowo przenieść stolicę do zaledwie 150-tysięcznego ówcześnie Bonn. Branża bankowa przeniosła się do Frankfurtu, ubezpieczenia i przetwórstwo przemysłowe do Monachium, a przemysł wydawniczy do Hamburga. Dzisiaj Berlin pozostaje niemal dwukrotnie biedniejszy niż Monachium i zajmuje dopiero 11. miejsce pod względem PKB per capita wśród niemieckich metropolii o populacji 1 mln i więcej. (...) Pomimo deglomeracji w Niemczech zachodzą te same procesy szybkiego wzrostu największych miast i wyludniania się małych, co w Polsce i na świecie - pisze Rafał Trzeciakowski.

Podobny wniosek wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Rozpraszanie siedzib urzędów centralnych nie koniecznie może wpływać na zrównoważenie tempa rozwoju miast różnych wielkości. Właśnie na przykładzie naszych niemieckich sąsiadów można najłatwiej zauważyć, że mniejsze miejscowości wyludniają się, mimo przenoszenia tam urzędów centralnych.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News