Walka z plastikiem jest kluczowa dla naszego środowiska
Pixabay/Hans
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Stycznia 2020

Zamiast plastiku dadzą jeszcze szkodliwszy materiał. Producenci pakują jedzenie w coraz gorsze tworzywa

Walka z plastikiem jest w dzisiejszych czasach kluczowa dla ochrony środowiska. Jednak jak się okazuje, działania producentów na rzecz ograniczenia zużycia plastiku niekoniecznie mają pozytywny efekt.

Walka z plastikiem nieskuteczna

Z raportu organizacji Green Alliance, który przywołuje portal wiadomoscihandlowe.pl wynika, że walka z plastikiem jest nieskuteczna. Raport powstał po rozmowach z przedstawicielami pięciu brytyjskich sieci handlowych oraz siedmiu globalnych koncernów, zajmujących się produkcją żywności, a także środków higieny i chemii domowej. Portal podaje, że walka z plastikiem jest chaotyczna i potencjalnie przeciwskuteczna w rozwiązywaniu problemu plastikowych odpadów.

Konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska, dlatego coraz bardziej naciskają na branżę handlową, aby walka z plastikiem była coraz większa. Firmy, chcąc spełnić oczekiwania klientów, rezygnuhją z użycia plastikowych opakowań i torebek. Są one zastępowane papierowymi torbami, co według Green Alliance jest niepokojące.

Możesz dostać nawet 425 tys. zł dotacji. Warunki wcale nie są takie trudneMożesz dostać nawet 425 tys. zł dotacji. Warunki wcale nie są takie trudneCzytaj dalej

Walka z plastikiem nie zawsze daje efekty

Dlaczego? Organizacja twierdzi, że niektóre rodzaje papieru, w zależności od surowców i metody produkcji mają znacznie większy ślad węglowy od plastiku. Choć papier bardziej nadaje się na recykling, to często jest on wzmacniany lub impregnowany w taki sposób, że jego przetworzenie jest bardziej skomplikowane.

Chaotyczna i nieskuteczna walka z plastikiem ma też inny przykład. Zdaniem organizacji to też wykorzystywanie tworzyw biodegradowalnych. Według autorów raportu, niektórzy producenci próbowali stosować różne materiały, ale później okazywało się, że w trakcie kompostowania nie rozkładają się.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

Ratujmy naszą planetę

Walka z plastikiem jest kluczowa dla naszej planety, a jednym z najważniejszych działań, jakie możemy podejmować, jest zmniejszanie zużycia opakowań jednorazowych wykonanych z plastiku. Ale warto też znaleźć w tym umiar. W końcu niektórą żywność lepiej się przechowuje w plastikowym opakowaniu i dzięki temu wydłuża czas przydatności. Marnowanie żywności to też jeden z największych problemów, z jakimi ludzkość musi się zmagać.

Aby nasza walka z plastikiem była skuteczna, warto zmieniać nawyki konsumentów i poszerzać ich świadomość ekologiczną. Można więc zachęcać ludzi do korzystania z toreb materiałowych czy siatek z włókien naturalnych. Warto też korzystać z własnych, wielorazowych pojemników na jedzenie.

Główna konkluzja raportu GA jest taka, że walka z plastikiem powinna być oparta na długoterminowym planie działania. Trzeba tworzyć odpowiednie standardy, wspierać nowe rozwiązania, poszerzać świadomość konsumentów oraz budować system, który zapewni efektywne przetwarzanie surowców i opakowań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Polka dostaje 22 tysiące emerytury. Zdradziła swój sekret, wreszcie wiadomo co trzeba zrobić, żeby dostać taką fortunę
Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News