Wałbrzych
ArcziPL
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Przełomowa decyzja w historii Polski. Miasto zakazało używania plastiku

Wałbrzych to pierwsze polskie miasto, które wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku w instytucjach miejskich. 30 stycznia 2020 r. uchwała w tej sprawie została przegłosowana.

Wałbrzych rezygnuje z plastiku

W Wałbrzychu na każde przyjęte 1000 ton odpadów przypada 300 ton plastiku, jak wynika z wyliczeń Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Ze względu na jego tak ogromną ilość, firmy odbierające śmieci nie chcą go przyjmować.

“Nieruchomości będące własnością miasta, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty będące własnością jednostek gminnych mają stać się strefami wolnymi od jednorazowego plastiku” - podaje Bankier.pl. Od 21 marca na ich terenie będzie zakaz używania, udostępniania, a także posiadania jednorazowego użytku tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki na żywność i napoje, sztućce, talerze, mieszadełka, słomki itp.

Nowa ulga wchodzi w życie. Będziesz miał miesiąc, żeby dopełnić formalności i móc zaoszczędzić kilkaset złotychNowa ulga wchodzi w życie. Będziesz miał miesiąc, żeby dopełnić formalności i móc zaoszczędzić kilkaset złotychCzytaj dalej

Zakaz dotyczy też sprzedawania jednorazowych toreb na zakupy z tworzyw sztucznych

Uchwała obejmuje także wprowadzenie na terenie Wałbrzycha zakazu sprzedaży i udostępniania jednorazowych toreb na zakupy z tworzyw sztucznych.

- Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dziec. Rozumie to wielu Wałbrzyszan. Wiemy już, że przykład instytucji miejskich, który od razu przyniósł znakomite wyniki, inspiruje kolejne instytucje i firmy w Wałbrzychu - tłumaczy prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, jak cytuje Bankier.pl.

Za uchwałą dotyczącą nowych przepisów zagłosowało 20 radnych związanych z prezydentem Wałbrzycha. Trzech radnych PiS wstrzymało się od głosu. W przypadku naruszenia zakazu grozi kara grzywny w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach, jak napisano w uchwale.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Z ostatniej chwili: 500 osób w Polsce monitorowanych w kontekście koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej
WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąWHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News