
Wakacje nad wodą w Polsce lepiej dobrze zaplanuj. Nawet 80% kąpielisk nie spełnia norm dla doskonałej wody
Wakacje nad wodą cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W odpowiedzi na potrzeby urlopowiczów tylko w zeszłym roku powstało 130 nowych kąpielisk. Jednak z raportu Komisji Europejskiej wynika, że zaledwie co piąte kąpielisko w Polsce ma doskonały poziom jakości wody – to zdecydowanie poniżej średniej unijnej.
Wakacje nad wodą w czasie pandemii
Wakacje nad wodą to częsty wybór Polaków. Jednak, planując tegoroczny wypoczynek w trakcie pandemii warto przyjrzeć się standardowi, w jakim utrzymane są poszczególne kąpieliska.
Komisja Europejska we współpracy z Europejską Agencją Środowiska przygotowała raport „Jakość wody w europejskich kąpieliskach w 2019”. Wynika z niego, że wakacje nad wodą w Polsce nie zawsze muszą być bezpieczne.
Ocena jakości polskich kąpielisk
W ubiegłym roku w Polsce powstało 130 nowych miejsc do spędzenia wakacji nad wodą, z czego 101 w głębi lądu. Łącznie kąpielisk jest 606, jednak tylko 130 doskonałej jakości. Pozostałe 419 nie sklasyfikowano pod względem jakości. Autorzy raportu zaznaczają, że wynika to z faktu, że nie posiadali wystarczającej ilości próbek m.in. dlatego, że są to miejsca nowo otwarte. Takie próbki są analizowane pod kątem zanieczyszczenia ściekami i pochodnymi hodowli zwierząt. Oceniając poziom ilości bakterii, woda w danym zbiorniku jest klasyfikowana jako „doskonała”, „dobra”, „dostateczna” lub „niedostateczna” – podaje money.pl.
W Polsce zaledwie 20 proc. kąpielisk spełnia wymóg doskonałej jakości wody – jest to wynik najniższy we wszystkich badanych państwach. Autorzy raportu podkreślają, że zdecydowanie czystsze są wody przybrzeżne niż te zbiorniki zlokalizowane w głębi lądu.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną
Wakacje nad wodą w innych państwach europejskich
Polska wypada słabo na tle innych państw – nasz wynik jest zdecydowanie niższy niż uśredniony (85 proc.). Drugie miejsce od końca zajmuje Albania, która odnotowała wynik zdecydowanie lepszy niż Polska – 58,8 proc. Z kolei najniższy „niedostateczny” poziom odnotowano w 1,3 proc. kąpielisk. Jest to kontynuacja tendencji spadkowej, którą obserwujemy od 2013 r., kiedy odsetek obszarów z nieodpowiednią jakością wody wynosił 2 proc.
W 2019 r. w 6 państwach woda w zbiornikach była złej jakości: w Albanii (7 kąpielisk), Estonia (3), Węgry (10), Irlandia (5), Holandia (24), Słowacja (1).
Gdzie najlepiej udać się na wakacje nad wodą? Liderem w kontekście doskonałej jakości wód pozostaje Cypr (99,1 proc. z oceną „doskonałe”). Tuż za nim uplasowała się Austria (98,5 proc.) i Malta (97,5 proc.). 4 miejsce przypadło naszemu sąsiadowi – Niemcom (92,5 proc.).
ZOBACZ TAKŻE:
- Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
- Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
