Wakacje odwołane
Pikist/DMCA
Autor Oktawian Góral - 18 Września 2020

Odwołana wycieczka przez pandemię? Sprawdzamy, co zrobić by odzyskać pieniądze

Koronawirus pokrzyżował wakacyjne plany? Biuro podróży anulowało wycieczkę, a teraz zwleka ze zwrotem pieniędzy? Okazuje się, że ma do tego prawo. Wściekli klienci pytają kiedy można spodziewać się zwrotu pieniędzy za odwołaną rezerwację.

Wakacje odwołane przez pandemię koronawirusa, biuro podróży anulowało wyjazd, a teraz zwleka ze zwrotem wpłaconych środków? Okazuje się, że w takiej sytuacji znajduje się ogromna liczba Polaków. Jakie prawa przysługują klientom, a co może zrobić biuro podróży? Okazuje się, że polskie prawo pozwala na opieszałość organizatorów turystycznych, a kolejne przepisy przeciwdziałające skutkom pandemii są sprytnie interpretowane przez touroperatorów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Odwołane wakacje, pieniędzy brak

Wakacje 2020 nie należały do najwspanialszych. Wielu z nas z powodu nałożonych restrykcji musiało całkowicie porzucić plany na urlopy w tym roku, inni w miejsce słonecznej Majorki zadowolić musieli się nadbałtyckim piaskiem. Nie to jednak jest najgorsze. Okazuje się, że wiele osób, które wierząc, że biura podróży to w tych niepewnych czasach najlepsza opcja organizacji wyjazdu, bezskutecznie oczekuje teraz na zwrot wpłaconych środków. Wielu zwróciło się do turystycznych specjalistów o organizację tegorocznego wyjazdu po raz pierwszy w życiu. Osoby, które do tej pory podróżowały na własną rękę oddały realizację wakacyjnych marzeń w ręce ekspertów, bo kto jak nie oni najlepiej zapanują nad całą sytuacją? Okazuje się, że sami eksperci są bezradni w obecnej sytuacji.

PKO BP z nową możliwością dla klientów. Przelewy mogą wyglądać teraz zupełnie inaczejPKO BP z nową możliwością dla klientów. Przelewy mogą wyglądać teraz zupełnie inaczejCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Znaleziono ciała 30-latki i jej 9-letniego syna. Prawda o zdarzeniu okazała się makabryczna
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Zwrot wypłat za odwołane wakacje z powodu pandemii COVID-19 został ustawowo przesunięty o 194 dni (14 dni na rozpatrzenie wniosku klienta + 180 dni na realizacje zwrotu). Pozwalała na to specustawa z 31 marca. Co więcej, ustawa zadziałała z datą wsteczną. Klienci nie kryli swojego oburzenia, jednak większość podchodziła ze spokojem i wyrozumiałością do całej sytuacji. Cierpliwość klientów zaczęła się powoli kończyć, gdy pierwsze restrykcje powoli znikały, a samoloty wracały na europejskie niebo. Dziś w życie wchodzi termin wymagalności zwrotu wycieczek zaplanowanych na 8 marca 2020. Czy klienci otrzymali swoje zwroty? Okazuje się, że nie wszyscy.

Wakacje odwołane, zwroty na podstawie nieistniejących przepisów

Portal Zmarnowany Urlop wskazuje, że tym niechlubnym biurem podróży, które komplikuje kwestie zwrotów jest polska Itaka. To opolskie biuro podróży miało wystosować do klientów komunika, w którym każe im ubiegać się o zwrot z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Najciekawsze jednak jest to, że Itaka powołuje się na przepis, który jeszcze nie wszedł w życie. Leży na biurku prezydenta i czeka na podpis.

Ważna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie rękiWażna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie rękiCzytaj dalej

Agenci turystyczni, którzy obsługują klientów i doradzają im w kwestii wyboru kierunku, hotelu, ale także procedur grzmią. Są na pierwszej linii frontu, a mają związane ręce. W sieci można znaleźć ich komentarze mówiące o tym, że klienci są zdenerwowani i czekają na swoje pieniądze, a sytuacja jest dramatyczna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokaz siły Lecha Poznań. Efektowna wygrana w Lidze Europy
  2. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu
  3. Nie zaszczepisz się, możesz stracić pracę. Pracodawcy z silnym orężem prawnym
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychEmerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News