Wakacje w PRL - jak wyglądał wypoczynek w ośrodkach państwowych?
fotopolska.eu/Zbiory prywatne - piotrzoc
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Września 2020

Zamiast bonu turystycznego wakacje od państwa jak kiedyś. Co sądzisz?

“Czort jedyny wie, co rzuciło mnie w to uzdrowisko” - brzmią słowa kultowej piosenki Wojciecha Młynarskiego. A co gdyby wakacje wyglądały jak kiedyś? Gdyby nasze wczasy organizowało państwo a rodziny znów ściągałyby tłumnie do krajowych ośrodków wypoczynkowych, zamiast wykorzystywać bony wakacyjne na spędzanie urlopu w ośrodkach prywatnych? Jak swój wypoczynek wspominają starsze pokolenia?

Wakacje jak w PRL-u

Wakacje starszych pokoleń wyglądały zgoła inaczej niż wyobrażamy je sobie teraz. W latach 50-tych wyjazdy za granicę były właściwie niemożliwe. Aby wychylić nos poza granicę trzeba było się sporo gimnastykować, ponieważ władze bały się, że obywatele z zagranicznych wakacji do kraju już nie powrócą. Każdy wyjazd wiązał się z wpisem do dowodu. Do 1972 roku najczęściej wybieranym przez Polaków wakacyjnym kierunkiem były kraje socjalistyczne, gdzie najłatwiej było otrzymać zgodę na wyjazd, które umożliwiały specjalne wkładki paszportowe, które były ważne jedynie w połączeniu z dowodem osobistym.

Lepiej uszykuj gotówkę, będą problemy z bankami. Zacznie się jeszcze dzisiajLepiej uszykuj gotówkę, będą problemy z bankami. Zacznie się jeszcze dzisiajCzytaj dalej

Koniec lat siedemdziesiątych to, jak przypomina portal czasnawywczas.pl, pierwsze prace nad wprowadzeniem paszportów, które ostatecznie weszły w życie w kwietniu 1981 roku. Haczyk polegał na tym, że taki paszport należało zwrócić po wakacjach do MSW.

Zdobycie paszportu też wcale nie było takie łatwe. Trzeba było odpowiedzieć na pytania specjalnej komisji, która miała zweryfikować, czy na pewno nie chcemy opuścić ojczyzny na stałe.

Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżali na wakacje? Są to miejsca, o których przez chwilę zapomnieliśmy, jednak ostatnio ponownie stały się popularne (także ze względu na bliską odległość, co często było kluczowym elementem przy planowaniu wakacji w dobie koronawirusa): Bułgaria, Jugosławia, Węgry i Krym.

Ile zarabia Dorota Wellman? Okazuje się, że gwiazda dzieli się swoim majątkiemIle zarabia Dorota Wellman? Okazuje się, że gwiazda dzieli się swoim majątkiemCzytaj dalej

Państwowe ośrodki wypoczynkowe

Wyjazdy do krajowych ośrodków wypoczynkowych w Polsce w czasach, w których trudno było uzyskać zgodę na podróże zagraniczne były niezwykle częste. Plusem było też to, że do wypoczynku dokładało się państwo, które często pokrywało nawet dwie trzecie całkowitych kosztów. Popularne były także ośrodki zakładowe, w których wakacje spędzali pracownicy z całymi rodzinami.

Czy podobne rozwiązania sprawdziłyby się także i dzisiaj? Mimo że nie musimy nikogo pytać o wyjazd na wakacje za granicę to patrząc na stare fotografie wypoczywający Polacy wyglądają na niezwykle zadowolonych z urlopu. Dziś patrząc na zdjęcia z drogich wakacji all inclusive za granicą widać coraz częściej zblazowane twarze. Może to właśnie nieograniczone możliwości wyboru sprawiają, że zapominamy o tym co w wakacjach najważniejsze - wypoczynku i relaksie.

Minister zdrowia potwierdził. Będą nowe obostrzeniaMinister zdrowia potwierdził. Będą nowe obostrzeniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News