Wakacje jednak za granicą?
pixabay/bejan
Autor Maria Glinka - 11 Maja 2020

Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe kraje

„Tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie” – wyznał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Analizując obecny stan epidemiologiczny w Polsce skomentował, jak jego zdaniem mogą wyglądać tegoroczne wyjazdy krajowe i zagraniczne. Czy w te wakacje Polacy będą mogli wyjechać z kraju?

Wakacje w dobie pandemii

Wakacje w 2020 r. będą zupełnie inne niż w ubiegłych latach. Państwa europejskie w dalszym ciągu zmagają się z pandemią, a większość z nich podtrzymuje zamknięcie granic, co uniemożliwia planowanie wyjazdów zagranicznych. W rozmowie z Rzeczpospolitą wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy ocenił, że jest jeszcze za wcześnie, aby „zadeklarować, że przykładowo od 1 lipca będzie wolno przekraczać granice i można już rezerwować wyjazdy w biurach podróży”.

Rząd jednak pracuje nad różnymi wariantami w związku ze zbliżającymi się wakacjami. „Obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier” – wyjawił wiceminister. Dlaczego akurat do tych krajów? „Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych” – tłumaczył.

WHO komentuje niepokojące doniesienia. U ozdrowieńców wykrywa się ponownie obecność koronawirusaWHO komentuje niepokojące doniesienia. U ozdrowieńców wykrywa się ponownie obecność koronawirusaCzytaj dalej

Państwa Grupy Wyszehradzkiej dobrze radzą sobie z pandemią

Dynamika rozwoju pandemii w państwach V4 zdecydowanie zwolniła. W piątek, pierwszy raz od 10 marca, na Słowacji nie odnotowano ani jednego nowego przypadku zakażenia. Zainfekowanych jest łącznie 1457 osób, a zmarło 26. Równie optymistyczne wygląda sytuacja w Czechach, którym udało się wypłaszczyć krzywą zachorowań – obecnie chorych jest 8123, a zmarłych 280. Również na Węgrzech liczba pacjentów z COVID-19 nie jest wysika – zachorowało 3284, a zmarło 421 osób. Wszystkie te wyniki są zdecydowanie niższe od danych podawanych przez polskie ministerstwo zdrowia. Aktualnie mamy 15996 przypadków koronawirusa, z czego 800 śmiertelnych.

W kontekście wakacji wiceminister podkreśla, że kluczowe będą najbliższe tygodnie i miesiące, w których przekonamy się, jakie efekty przynosi znoszenie poszczególnych obostrzeń. Spadek lub wzrost zachorowań będzie warunkował luzowanie restrykcji, a więc i plany wakacyjne Polaków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Doniesienia z ostatniej chwili. Stanisław Karczewski przekazał ważne informacje, nie będzie wicemarszałkiem

Wakacje w Polsce to rozsądne rozwiązanie

Wiceminister zwrócił jednak uwagę, że „nie ma już ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po kraju”, otwarte są hotele i miejsca noclegowe. Zdaniem resortu warto w tym roku postawić na wypoczynek nad Wisłą, dlatego tuż przed wakacjami ruszy „kampania zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju” – oznajmił Gut-Mostowy.

W rozmowie pojawił się także temat kolonii i obozów letnich. Wiceminister oznajmił, że dwa ministerstwa – rozwoju i edukacji narodowej, opracowały wspólne stanowisko, zgodnie z którym „w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy.” Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Lekarze są oburzeni. Wysłali pismo do Ministra Szumowskiego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polski podróżnik ma objawy koronawirusa. Jest w najbardziej zagrożonym terenie, wyjawił wszystkie szczegóły
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News