Wakacje bez suwenirów? Nowe, surowe prawo UE
wikimedia.org
Autor Komunikaty prasowe - 2 Stycznia 2020

Zapomnij o pamiątkach z wakacji. Unia Europejska wprowadziła surowe prawo

Wakacje bez owocowych suwenirów? Niestety, od 14 grudnia 2019 roku na teren Unii Europejskiej możemy wwieźć tylko pięć rodzajów owoców, a pozostałe rośliny muszą posiadać specjalne świadectwo fitosanitarne.

Z wakacji owoców już nie przywieziesz

Wakacyjne ograniczenia to wynik niedawno uprawomocnionych unijnych przepisów, a konkretnie roporządzeń Parlamentu Europejskiego w sprawie bezpieczeństwa i zdrowia roślin. Na ich mocy, od 14 grudnia 2019 roku podróżni mogą wwieźć na teren Unii Europejskiej tylko: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Pozostałe egzotyczne rośliny, aby nie zostały zatrzymane przez celników, muszą posiadać świadectwo fitosanitarne.

Komisja Europejska zapewnia, że wszystko to w trosce o bezpieczeństwo roślin. W przywożonych spoza Unii Europejskiej roślinach mogą znajdować się np. grzyby, bakterie czy wirusy, mogące stanowić zagrożenie dla europejskich gatunków. Ich ewentualne zainfekowanie może spowodować straty w plonach bądź nawet zniszczyć niektóre gatunki roślinne.

Nawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażNawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażCzytaj dalej

Świadectwo potwierdzające czy roślina jest zdrowa

Świadectwo fitosanitarne będzie niezbędne, żeby móc dokonać importu. Jest to dokument potwierdzający stan zdrowotności roślin. Zgodnie z unijnymi przepisami, świadectwa fitosanitarne wymagane są w przypadku wszelkich kwiatów, nasion, owoców i warzyw przywożonych na teren Unii Europejskiej.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina również o zakazie przywozu produktów mięsnych i mleczarskich. Tego typu produkty powinny być umieszczone w odpowiednich pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych. KAS przypomina także o specjalnych certyfikatach CITES, jeżeli chcemy wwieźć do UE gatunki zagrożone wyginięciem.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News