Waimea Holding
materiały prasowe
Autor Komunikaty prasowe - 25 Listopada 2019

Waimea Holding wybuduje terminal cargo na lotnisku we Lwowie

Waimea Holding planuje wybudować terminal cargo na lotnisku im. Daniela Halickiego we Lwowie. Spółka podpisała w tej sprawie list intencyjny (memorandum w nomenklaturze ukraińskiej) z Lwowską Obwodową Administracją Państwową. Według wstępnego harmonogramu faza pierwszych analiz powinna potrwać do połowy przyszłego roku, a oddanie nowego terminalu do użytku miałoby nastąpić do końca czwartego kwartału 2021 r.

Podpisane porozumienie w sprawie współpracy i wybudowania lotniczego terminala towarowego z Lwowską Obwodową Administracją Państwową zakłada m.in. powstanie grupy roboczej, której zadaniem będzie ustalenie warunków dla tej inwestycji - w tym przygotowanie warunków pod zakup działki przez spółkę celową. Waimea Cargo Terminal Lwów ma zapewnić zdolność obsługi pełnego asortymentu towarów, nie wyłączając przesyłek specjalnych, niebezpiecznych, wartościowych, a także asortymentów rolno-spożywczych w formie dedykowanych rejsów towarowych, jak i lotniczego transportu samochodowego.

Port lotniczy Lwów bardzo dynamicznie się rozwija. W ostatnich dwóch latach dynamika dotycząca statystyk ruchu lotniczego wzrastała tam o ponad 45 proc., a w 2018 r. liczba obsłużonych pasażerów wyniosła 1,59 mln.

– Nasza strategia w obszarze inwestycji lotniskowych zakłada koncentrację na współpracy z regionalnymi portami lotniczymi, które z jednej strony były dotychczas zaniedbane przez inwestorów, z drugiej zaś osiągnęły odpowiedni pułap wymiany towarowej i posiadają potencjał wzrostu w tym zakresie. Lotnisko we Lwowie już dziś osiąga znaczące wartości, obsługując ok. 10 tys. ton wymiany towarowej rocznie. To bardzo dobry wynik jak na lokalny, regionalny port lotniczy. W przypadku takich lotnisk przekroczenie 5 tys. ton rocznie uważa się za bardzo przyzwoity wynik. Obecnie największy wpływ na rozwój lotniczego transportu ma handel elektroniczny, który na Ukrainie nie osiągnął jeszcze poziomu jaki obserwujemy w Polsce. Możemy tu więc oczekiwać dalszych mocnych wzrostów – mówi Sławomir Stelmaszczyk odpowiedzialny w Waimea Holding za inwestycje lotniskowe.

W zawartym porozumieniu Waimea Holding zadeklarowała wykonanie obiektu przez spółkę celową, przy współpracy z administracją portu lotniczego. Podpisany list intencyjny określa również kierunki współpracy pomiędzy stronami, a także promocję planowanej inwestycji w branży nieruchomości magazynowych na terenie obwodu lwowskiego. Po zakupie działki Waimea Holdig planuje pozyskać finansowanie zewnętrzne dla tej inwestycji.

– Od wielu lat obserwujemy rozwijający się rynek lotniczego cargo w Polsce i Europie. Odwiedziliśmy już kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji zarówno w naszym kraju jak i na Bałkanach czy w Europie Wschodniej. Lwów może być pierwszym naszym zagranicznym terminalem cargo i jeśli uda się wszystko przeprowadzić pozytywnie ze stroną ukraińską, już w przyszłym roku możemy rozpocząć budowę. W okręgu lwowskim dokonała się niedawno zmiana na stanowisku Gubernatora, co wpłynęło na przyspieszenie działań związanych z inwestycjami. Również podczas spotkania w Warszawie przedstawicieli biznesu nowy Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiadał wiele ułatwień dla inwestycji na Ukrainie. Nie mam wątpliwości, że w pełni wyposażony i funkcjonalny terminal cargo jest bardzo potrzebną inwestycją na lwowskim lotnisku i może wpłynąć pozytywnie na rozwój całego regionu. Oczywiście nie podejmiemy żadnych wiążących decyzji, jeśli grupa robocza nie wypracuje zadowalającej nas oferty dotyczącej zakupu gruntu i parametrów inwestycji. Obu stronom jednak bardzo zależy na pozytywnym i jak najszybszym zakończeniu fazy przygotowawczej – dodał Prezes Zarządu Waimea Holding, Andrzej Rosiński.

Waimea Holding specjalizuje się w realizacji hal magazynowo-produkcyjnych oraz terminali cargo. Działalność w obszarze cargo skoncentrowana jest na wyposażaniu cywilnych lotnisk komunikacyjnych w infrastrukturę, pozwalającą na oferowanie pełnego zakresu usług dla przewoźników lotniczych zarówno w zakresie przewozów pasażerskich jak i transportu towarów oraz usług MRO. Waimea Cargo Terminale charakteryzują się nowoczesną, funkcjonalną organizacją procesów handlingowych oraz pełnym wyposażeniem technicznym, umożliwiają podjęcie działalności usługowej bez dodatkowych nakładów ze strony operatora. Terminale cargo budowane w ramach infrastruktury lotniskowej umacniają pozycję portów lotniczych na rynku i uzupełniają ich działalność o możliwość oferowania powierzchni magazynowych.

Waimea Holding jest polską spółką deweloperską, która od blisko dekady z powodzeniem realizuje projekty parków logistycznych oraz terminali cargo na terenie całego kraju. Posiada także kompetencje z zakresu zarządzania tego typu obiektami. W tym roku wyszła na rynek z rewolucyjnym konceptem Modułów Magazynowo Przemysłowych (MMP), stwarzając niedostępne dotychczas możliwości nie tylko dla mniejszych przedsiębiorców, ale również dla inwestorów indywidualnych, zainteresowanych lokowaniem kapitału w nieruchomości komercyjne.

Powyższy artykuł jest informacją prasową.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News